Pozostań z nami

Psychologia

Żyjesz w reality game?

Świat biegnie nieustannie, a ty razem z nim. Szybciej, więcej i ambitniej, byle poprzeczka nie schodziła na niższy poziom. Nie masz pojęcia nawet, kiedy wciągnąłeś się w tą gonitwę. Pędzisz za karierą, zawodowymi celami, nowoczesnymi trendami stylu zachowania, nową marką i modą, coraz bardziej wyszukaną technologią. Czy nie zatraciłeś już siebie w gąszczu masowości?

Przede wszystkim rozwaga

Nie ma nic złego w wyznaczaniu sobie ambitnych celów, realizowaniu marzeń a nawet w korzystaniu z nowinek technologicznych i masowych zachowań, jeżeli podchodzisz do nich refleksyjnie. Masz do dyspozycji tak wiele składników własnego życia. Warto zbudować je jednak po swojemu, by pod koniec swoich dni móc powiedzieć: nie przespałem życia, nie dałem się zmanipulować, a w końcu żyłem jak chciałem. Wziąłem odpowiedzialność za swoją egzystencję. Żaden bieg codzienności nie decydował za mnie. Korzystałem mądrze i refleksyjnie z tego, co proponował mi ówczesny świat.

Nie daj się reality game!

Zastanów się, czy chcesz, by twoje życie przypominało coś w rodzaju reality game. Niby egzystujesz, bo przecież tak dużo pracujesz. Pergaminowy kolor skóry, podkrążone oczy, twarz bez wyrazu, znikome poczucie humoru. Być może również wrzody na żołądku, kłopoty z koncentracją, nerwica, problemy z zasypianiem, a wkrótce pierwszy zawał po 40-tce. Spokojnie. W końcu świetnie zarabiasz, odnosisz sukcesy, zbierasz nagrody. Blichtr, uznanie szefa, poklask znajomych. Możliwe, że taki jest twój świat zewnętrzny. Czy to jest prawda o tobie? Czy tak ma wyglądać prawdziwe twoje życie?

Pozwól się zatrzymać, jeśli nie pragniesz przepłacić swojej egzystencji zdrowiem i mieć poczucie nieustannego przygnębienia oraz zniechęcenia. Akumulator twojego życia potrzebuje stale regularnego zasilania. Ratunkiem na przeciążenie, wypalenie zawodowe, a także esencją barwnego i radosnego życia jest przede wszystkim niezastąpiony odpoczynek. Twój organizm prędzej, czy później upomni się o uwagę. Odprężaj się systematycznie w taki sposób, jaki sam lubisz. Warto poświęcić swój czas na dobroczynny relaks. Kiedy jesteś zawalony pracą, pamiętaj o tym, że nawet 15-30 minut dziennie odpoczynku, przyniesie znakomite rezultaty. Wówczas będziesz zdrowszy, bardziej zadowolony z życia, spełniony i po prostu szczęśliwszy. Życzę Ci, by Twoje życie nie przypominało gry zaprogramowanej przez kogoś za Ciebie.

Jak odpoczywać?

Niestety współcześnie nie mówi się prawie wcale o złotej zasadzie odpoczynku. To, co wiedzieli nasi dziadkowie i pradziadkowie, niekoniecznie jest znane powszechnie w ówczesnych czasach.  Reguła mówi ona o tym, że twój sposób relaksu, aby był skuteczny, mądry i zdrowy, powinien stanowić przeciwieństwo charakteru twojej pracy. Jeśli pracujesz, spędzając większość czasu na siedząco przed komputerem, powinieneś odpoczywać aktywnie, np. biegając, gimnastykując się, czy pływając. Nie oznacza to, że gdy jesteś zmęczony, nie możesz się położyć, czy odpocząć bardziej pasywnie. Jeżeli jednak chcesz zachować swoje życie w lepszej kondycji zdrowotnej, nie zapomnij również przynajmniej parę razy w tygodniu odpocząć aktywnie. Może to być mało wymagający ruch, jak chociażby spacer. Natomiast jeżeli w pracy jesteś w ciągłym ruchu, usiądź z ulubioną książką lub sobie poleż. Pracujesz np. jako instruktor fitness, kelner, czy tancerz i po pracy padasz z nóg? Rzeczywiście bierny odpoczynek będzie dla Ciebie jak najbardziej wskazany.

A może masaż?

Warto zwrócić uwagę na właściwości masażu. Ten sposób odpoczynku może być idealny dla każdego. Nie wymaga dużego wysiłku. Łączy tak naprawdę postawę pasywną z aktywną. Możesz pomasować siebie sam. Każdy masaż dotlenia komórki organizmu i sprawia, że masz więcej energii. Poza złotą zasadą masz do wyboru tak naprawdę ogromną paletę możliwości, jeśli chodzi o odpoczynek. Słuchanie muzyki, wykonywanie własnej twórczości (rysowanie, malowanie, śpiewanie, tańczenie itp.), jedzenie czekolady, sport, spacer, czytanie książek, medytacja, masaż, oglądanie filmów, wyjście do teatru.

Możesz zastanowić się, który sposób odpoczynku odpowiada najbardziej Tobie. Jeśli nie wiesz, próbuj różnych. Wówczas na pewno dobierzesz swoje ulubione spektrum odpoczynku. Postaraj się, by Twoje życie nie przypominało gry zaprogramowanej przez kogoś za Ciebie.

Monika Feret - właścicielka firmy terapeutyczno-artystycznej Creative Ability Studio (www.creativeabilitystudio.com) - magister sztuki ze specjalnością nauczycielską, specjalnością sztuka, media i przedsiębiorczość - arteterapeutka - terapeutka i trener Biofeedback EEG oraz Biofeedback GSR w zastosowaniach klinicznych oraz treningu szczytowej wydajności (peak performance)

Czytaj więcej
Reklama
Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany by dodać komentarz Logowanie

Dodaj komentarz

Popularne