Wariantów odejścia ze spółki komandytowej jest kilka, a jeden z nich to znalezienie na swoje miejsce następcy. Możliwość taka jest dopuszczalna, jednak muszą zostać spełnione pewne warunki. Przyjrzyjmy się im bliżej.
ZAPIS W UMOWIE SPÓŁKI
W spółkach osobowych z zasady zakłada się niezmienność składu osobowego, czyli stałość wspólników i jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, to rzeczywiście nie można zbyć na rzecz osoby trzeciej ogółu praw i obowiązków.
Jednakże można możliwość taką uwzględnić w umowie spółki. Najlepiej zrobić to w czasie zawiązywania spółki, ponieważ zmiana umowy w późniejszym czasie to morze formalności i niestety koszty.
UMOWA POMIĘDZY ZAINTERESOWANYMI
Przeniesienie ogółu praw i obowiązków następuje wówczas w formie umowy pomiędzy zbywcą udziałów, a ich nabywcą. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zbywca udziałów wciąż może zostać pociągnięty do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania, które powstały w czasie jego obecności w spółce.
ZGODA POZOSTAŁYCH WSPÓLNIKÓW
Aby zamiana wspólników doszła do skutku, konieczny jest do spełnienia jeszcze jeden warunek – zgoda wszystkich pozostałych wspólników spółki komandytowej. Wymóg ten może jednak zostać inaczej uregulowany w umowie spółki. Wspólnicy mogą ustalić, że w takim przypadku wystarczy większość głosów albo zgoda wszystkich komplementariuszy. Aczkolwiek, jeśli umowa na ten temat milczy, to potrzebna jest pisemna zgoda wszystkich wspólników.
OPUSZCZENIE SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
Zbycie praw i obowiązków to tylko jedna z możliwości wystąpienia ze spółki komandytowej. W artykule „Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej” opisujemy inne sposoby odejścia ze spółki komandytowej.