Spółce komandytowej poświęcony jest w kodeksie spółek handlowych odrębny dział, jednakże nie są regulowane w nim przepisy dotyczące występowania ze spółki. Znajduje się tam jednak zapis, że do wszystkich nieregulowanych spraw stosuje się przepisy o spółce jawnej i właśnie taka sytuacja występuje w tym przypadku.
WYSTĄPIENIE ZE SPÓŁKI KOMANDYTOWEJ
Zgodnie z Art. 61. § 1., jeżeli spółka została zawarta na czas nieoznaczony, to wspólnik może wypowiedzieć umowę na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego, chyba że kwestia ta została inaczej uregulowana w umowie spółki.
Zakładając, że rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, wspólnik ma czas do końca czerwca każdego roku, aby móc opuścić spółkę z końcem roku. Jeżeli spóźni się choć jeden dzień i wypowie umowę 1 lipca lub później, to formalnie wystąpi ze spółki dopiero po upływie półtora roku.
Wypowiedzenie umowy spółki należy złożyć pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnianemu do reprezentowania spółki w formie pisemnego oświadczenia.
CO DALEJ ZE SPÓŁKĄ?
Wypowiedzenie umowy przez wspólnika może oznaczać koniec spółki, ale nie musi. Jeżeli umowa spółki tak stanowi lub taka będzie decyzja pozostałych wspólników, to nawet w przypadku wypowiedzenia umowy przez jednego ze wspólników, spółka może trwać dalej.
Decyzja co do przyszłości spółki musi jednak zostać podjęta do końca terminu wypowiedzenia, inaczej przeprowadzona zostanie likwidacja przedsiębiorstwa.
W przypadku kontynuacji działalności spółki, odchodzącemu wspólnikowi należy przekazać jego udział kapitałowy, który ustalany jest na podstawie osobnego bilansu.
INNE FORMY ODEJŚCIA ZE SPÓŁKI
Istnieją także inne sposoby wystąpienia ze spółki kapitałowej. Jak już pisaliśmy w artykule „Zamiana wspólnika spółki komandytowej”, można zbyć swoje prawa i obowiązki na rzecz osoby trzeciej. Wariant ten możliwy jest jednak tylko po spełnieniu dwóch warunków:
- w umowie przewidziano taką możliwość,
- pozostali wspólnicy wyrazili na to zgodę.
Opcja ta jest obarczona więc dodatkowymi warunkami, w przeciwieństwie do wypowiedzenia umowy, które to przysługuje każdemu bez żadnych wyjątków.
Dodatkowo każdy wspólnik może zażądać rozwiązania spółki przez sąd – wymagane jest tutaj jednak występowanie tzw. ważnego powodu.