Connect with us

Pomysł na biznes

Własny kantor – jak go otworzyć i co jest potrzebne?

Dodano

w dniu

jak otworzyć kantor

Jak otworzyć kantor?

Wydaje się, że prowadzenie kantoru to czysty zysk, ponieważ cały czas mamy do czynienia z pieniędzmi. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy dokładnie sprawdzić, co jest nam potrzebne, aby móc uruchomić swój własny kantor.

Krok pierwszy: plan techniczny

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że działalność kantorów w polskim prawie została sklasyfikowana jako działalność maklerska. Taka klasyfikacja oznacza, że każdy, kto chce otworzyć kantor, musi spełnić szereg warunków formalnych, m.in.:

  • Nie może być osobą karaną za przestępstwa skarbowe
  • Musi uzyskać wpis do rejestru prowadzonego przez NBP
  • Ma obowiązek prowadzić ewidencję wszystkich zawieranych w kantorze transakcji

Skomplikowane procedury urzędowe to jedna strona medalu, ponieważ drugi problem stanowi bezpieczeństwo. W kantorach zazwyczaj znajduje się spora ilość gotówki, która może nęcić przestępców ściągających haracze, złodziei i oszustów. Aby się należycie ochronić, należy jeszcze przed otwarciem działalności przemyśleć wszystkie zabezpieczenia techniczne oraz formę ochrony.

Darmowe ogłoszenia biznesowe – reklamuj się ZA DARMO!

Stwórz plan marketingowy

Myślałeś, że kantor nie potrzebuje marketingu, ponieważ klienci zawsze się znajdą? Pamiętaj, że konkurencja nie śpi, a także, że obecnie musisz „walczyć o klienta” z placówkami online. Tworząc plan marketingowy upewnij się, że znalazłeś najlepszą lokalizację, oraz że twój kantor jest odpowiednio oznaczony. Jeśli twoja placówka znajduje się w ścisłym centrum miasta, galerii handlowej lub na dworcu, klienci na pewno cię znajdą. Jednak w każdym innym miejscu to ty musisz ich znaleźć. Kantor może funkcjonować w każdej małej miejscowości i zawsze ktoś skorzysta z jego usług. Jeśli jednak myślisz o swojej działalności na poważnie i chcesz, aby przynosiła maksymalne zyski, dokładnie przemyśl wybraną lokalizację.

Mówiąc o strategii internetowej nie zapomnij o obecności w sieci. Warto chociażby znaleźć się na jednej z większych wyszukiwarek kantorowych, w zakładce http://strefawalut.pl/kantory. To właśnie tam szukamy informacji, więc jest duże prawdopodobieństwo, że spora część klientów znajdzie cię najpierw w internecie.

Obsługa kantoru

Zgodnie z obowiązującą ustawą, każdy pracownik kantoru musi odbyć kurs walutowy. Zazwyczaj takie szkolenie trwa 2-3 dni i kończy się egzaminem oraz stosownym certyfikatem. Pracownikiem kantoru może być również osoba, która przez minimum rok pracowała w banku, przy obsłudze transakcji walutowych. Zanim kogokolwiek zatrudnisz, sprawdź jego kompetencje, doświadczenie oraz ukończone szkolenia, aby uniknąć kar i problemów. Wybrani pracownicy będą twoją wizytówką, więc warto zadbać, aby wyglądali schludnie oraz rozmawiali z klientami na odpowiednim poziomie.

Jak wyposażyć kantor

W kantorze powinny znaleźć się wszystkie rzeczy, które ułatwią i usprawnią jego funkcjonowanie, a także zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo i ochronę. Komputer, interkom kasowy, tester banknotów, liczarki, sejf oraz inne elementy wyposażenia to koszt minimum 20 tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że jet to inwestycja, która w przyszłości bardzo zaprocentuje.

Czy warto zakładać kantor?

Mimo tego, że w kantorze cały czas operujemy pieniędzmi, zyski z tego przedsięwzięcia nie są aż takie duże, wiec warto wszytko dwa razy przeliczyć i sprawdzić, niż później żałować. Z pewnością, kantor nie jest rozrywką i trzeba do niego podejść bardzo poważnie.

materiał prasowy

Pasjonat prawa gospodarczego i cywilnego. Kilkukrotnie walczyła i wygrywała w sądach z największymi korporacjami w Polsce.

Popularne