• Najnowsze
umowa nda

Umowa NDA, czyli słów kilka o poufności pomiędzy stronami

Obsługa inwestycji deweloperskich – finansowanie

Postępowanie spadkowe – czy jest obowiązkowe?

Czym jest darowizna od rodziny?

Kasy fiskalne Elzab – dlaczego warto postawić na renomowanego producenta?

Gdzie zwrócić się o pomoc dla zadłużonych firm? Przegląd najlepszych sposobów pomocy dla dłużników

Gdzie zwrócić się o pomoc dla zadłużonych firm? Przegląd najlepszych sposobów pomocy dla dłużników

Jak wybrać odpowiedniego prawnika, który pomoże wygrać sprawę?

Wyrok TSUE w sprawie kredytów we frankach – co oznacza dla frankowiczów?

Kto może uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Sklep internetowy z chemią gospodarczą – jak go stworzyć?

Indywidualne interpretacje podatkowe – czym są i jak je uzyskać?

Kontakt
wtorek, 17 maja, 2022
iSpolka.pl
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie
  • Zarządzanie i przywództwo
Brak wyników
View All Result
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie
  • Zarządzanie i przywództwo
Brak wyników
View All Result
iSpolka.pl
Brak wyników
View All Result
Główna Prawo

Umowa NDA, czyli słów kilka o poufności pomiędzy stronami

umowa nda

pixabay

Udostępnij na FacebookTweetnij

Umowa NDA czym jest?

NDA jest umową, w której dwie (lub czasem więcej) strony zobowiązują się do nieujawniania w określonym czasie konkretnych informacji, których wchodzą w posiadanie. Pierwszym powodem potrzeby podpisania NDA jest sytuacja, w której strony zamierzają prowadzić rozmowy handlowe, mające na celu ustalenie warunków i zasad współpracy, co z kolei może wiązać się z ujawnianiem informacji zawierających dane, które zgodnie z przepisami prawa powinny być traktowane jako poufne, a tym samym powinny być zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.

Brak jednolitego wzorca umowy poufności

Pomimo istnienia wielu wzorów, przykładów i darmowych kopii, nie istnieje jedna umowa o zachowaniu poufności, którą można zawsze zastosować i która pasuje do każdej sytuacji. Inaczej należy skonstruować zapisy NDA dla kontrahenta (potencjalnego Klienta), inaczej dla pracownika, zleceniobiorcy lub podwykonawcy, a jeszcze inaczej dla prywatnego inwestora, anioła biznesu lub funduszu venture capital  prowadzącego rozmowy w zakresie finansowania nowego przedsięwzięcia.

Umowa spółki jawnej – co może a co musi zawierać

Oczywiście, co do zasady, różnice w zapisach nie są może wielkie, ale mają istotne znaczenie. Dodatkowo, warto też wiedzieć, że NDA może być zawarta nie tylko w formie osobnej umowy, ale także jako osobny paragraf innej umowy. Ważne, by była zachowana forma pisemna – aby umowa była wiążąca nie musi być sygnowana przez notariusza lub świadków.

Co musi zawierać umowa NDA?

Zaleca się, aby umowy o zachowaniu poufności zawierały kilka podstawowych, ale istotnych elementów. Przede wszystkim potrzebna jest definicja i zakres informacji, które mają być chronione i niejawne. W ramach ustaleń między Stronami, w NDA powinny znaleźć się dokładne zapisy i przykłady wskazujące jakie informacje podlegają ochronie. Przewidując różne scenariusze, dobrze jest określić procedurę i okoliczności zwolnienia od obowiązku zachowania tajemnicy. Zdarza się, że tajemnicy i zasadzie poufności podlegają jedynie pliki i dokumenty opatrzone odpowiednią klauzulą, których przekazanie jest każdorazowo potwierdzane i z wyprzedzeniem sygnalizowane.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.

W zapisach NDA  zaznaczane są często również takie informacje, jak: spodziewany czasu trwania umowy, wymagane zachowania po zakończeniu okresu obowiązywania umowy (czyli np. zobowiązanie do zwrócenia danych i zniszczenia ich ewentualnych kopii), prawo do kontroli i monitorowania Stron, związane z przetwarzanymi informacjami poufnymi, oznaczenie własności wszelkich informacji, tajemnic przemysłowych i własności intelektualnych.

Odpowiedzialność i kara sercem umowy NDA

Oczywiście sercem każdej umowy typu NDA są informacje o odpowiedzialności i grożących sankcjach za naruszenie umowy. W praktyce są to przeważnie kary umowne w określonej wysokości połączone z odpowiedzialnością za szkodę ponoszoną na podstawie art. 471 k.c., gdzie wysokość odszkodowania będzie uzależniona od wysokości poniesionej szkody. Bardzo często stosowanym zapisem jest rozwiązanie, że w przypadku naruszenia postanowień NDA Strona, która je naruszyła zobowiązuje się do zapłaty kary umownej w pewnej kwocie za każdorazowe naruszenie, przy czym każde z naruszeń, choćby nawet podobne i zbliżone traktowane jest  jako osobne naruszenie.

Slashies – nowy typ pracownika

Podpisując każdą umowę i nową współpracę trzeba zachować daleko idącą ostrożność, ale także kierować się zdrowym rozsądkiem i wyczuciem biznesowym. NDA ma sens, jeśli jest zawierana w sytuacjach, w których dochodzi do przekazania czy wykorzystywania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Takich, które rzeczywiście warto chronić, a rozwiązania technologiczne są unikalne na skalę światową. Aby chronić się jak najpewniej, w zapisach NDA szczególną uwagę warto zwrócić na to, czy przedmiot umowy został ujęty w bezpieczny sposób (nie należy przesadzać ani ze zbytnią szczegółowością ani tym bardziej ze zbyt dużą ogólnością) oraz czy reszta zapisów ma biznesowe zastosowanie.

Autor: Piotr Tarnowski

Poprzedni artykuł

W 2017 roku Polacy kupią nawet 10 ton złota. Rynek wart jest 1,5 mld zł.

Następny artykuł

Hobby milionerów. 9 najczęstszych zainteresowań ludzi bogatych

Powiązane Artykuły

Aspekty podatkowe podniesienia kapitału zakładowego spółki

Od Redakcja Serwisu
0
Aspekty podatkowe podniesienia kapitału zakładowego spółki

W jaki sposób można zmniejszyć koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego, od którego wartości oblicza się opłatę notarialną oraz podatek...

Czytaj więcej

Czy śmierć wspólnika spółki jawnej oznacza koniec jej istnienia?

Od Redakcja Serwisu
0
śmierć wspólnika spółki jawnej

Śmierć jednego ze wspólników spółki jawnej może spowodować przykre konsekwencje dla pozostałych. Zwłaszcza jeżeli pisząc umowę spółki (ściągając z Internetu...

Czytaj więcej

Oddział przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce

Od Redakcja Serwisu
0
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego

Podmioty zagraniczne mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego. Częściowa regulacja prawna dla tej formy prowadzenia...

Czytaj więcej
Załaduj więcej
Następny artykuł
hobby milionerów

Hobby milionerów. 9 najczęstszych zainteresowań ludzi bogatych

Pięć błędów, przez które nasza kariera wyhamuje

Pięć błędów, przez które nasza kariera wyhamuje

Jack Ma o długości pracy

Miliarder uważa, że niebawem będziemy pracować tylko 4h dziennie

zmiany w przetwarzaniu danych osobowych

Modyfikacja konstrukcji zgody na przetwarzanie danych

Please login to join discussion

Tematy

artykuły CIT dofinansowanie długi finansowanie informacje innowacje kodeks ksh księgowość marketing ministerstwo finansów ministerstwo rozwoju nowa spółka odpowiedzialność optymalizacja podatki polecane pomysł na biznes poradnik przedsiębiorcy praca pracodawca pracownik prawo handlowe przedsiębiorczość raje podatkowe rejestracja spółki reklama rozwój firmy rozwój osobisty spółka akcyjna spółka jawna spółka komandytowa spółka komandytowo-akcyjna spółka z o.o. start-up technologie umowa umowa spółki ustawa vat wspólnicy własna firma zadłużenie zakładanie firmy

Właścicielem serwisu jest:

  • Reklama
  • Kariera
  • Kontakt
Brak wyników
View All Result
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie

Właścicielem serwisu jest:

Zaloguj się do swojego konta

Zapomniałeś hasła?

Wypełnij formularz, aby się zarejestrować

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Wszystkie pola są wymagane. Zaloguj

Retrieve your password

Wprowadź nazwę użytkownika lub adres email, by odzyskać hasło.

Zaloguj
Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę Prywatności.