Umowa NDA czym jest?
NDA jest umową, w której dwie (lub czasem więcej) strony zobowiązują się do nieujawniania w określonym czasie konkretnych informacji, których wchodzą w posiadanie. Pierwszym powodem potrzeby podpisania NDA jest sytuacja, w której strony zamierzają prowadzić rozmowy handlowe, mające na celu ustalenie warunków i zasad współpracy, co z kolei może wiązać się z ujawnianiem informacji zawierających dane, które zgodnie z przepisami prawa powinny być traktowane jako poufne, a tym samym powinny być zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.
Brak jednolitego wzorca umowy poufności
Pomimo istnienia wielu wzorów, przykładów i darmowych kopii, nie istnieje jedna umowa o zachowaniu poufności, którą można zawsze zastosować i która pasuje do każdej sytuacji. Inaczej należy skonstruować zapisy NDA dla kontrahenta (potencjalnego Klienta), inaczej dla pracownika, zleceniobiorcy lub podwykonawcy, a jeszcze inaczej dla prywatnego inwestora, anioła biznesu lub funduszu venture capital prowadzącego rozmowy w zakresie finansowania nowego przedsięwzięcia.
Umowa spółki jawnej – co może a co musi zawierać
Oczywiście, co do zasady, różnice w zapisach nie są może wielkie, ale mają istotne znaczenie. Dodatkowo, warto też wiedzieć, że NDA może być zawarta nie tylko w formie osobnej umowy, ale także jako osobny paragraf innej umowy. Ważne, by była zachowana forma pisemna – aby umowa była wiążąca nie musi być sygnowana przez notariusza lub świadków.
Co musi zawierać umowa NDA?
Zaleca się, aby umowy o zachowaniu poufności zawierały kilka podstawowych, ale istotnych elementów. Przede wszystkim potrzebna jest definicja i zakres informacji, które mają być chronione i niejawne. W ramach ustaleń między Stronami, w NDA powinny znaleźć się dokładne zapisy i przykłady wskazujące jakie informacje podlegają ochronie. Przewidując różne scenariusze, dobrze jest określić procedurę i okoliczności zwolnienia od obowiązku zachowania tajemnicy. Zdarza się, że tajemnicy i zasadzie poufności podlegają jedynie pliki i dokumenty opatrzone odpowiednią klauzulą, których przekazanie jest każdorazowo potwierdzane i z wyprzedzeniem sygnalizowane.
Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.
W zapisach NDA zaznaczane są często również takie informacje, jak: spodziewany czasu trwania umowy, wymagane zachowania po zakończeniu okresu obowiązywania umowy (czyli np. zobowiązanie do zwrócenia danych i zniszczenia ich ewentualnych kopii), prawo do kontroli i monitorowania Stron, związane z przetwarzanymi informacjami poufnymi, oznaczenie własności wszelkich informacji, tajemnic przemysłowych i własności intelektualnych.
Odpowiedzialność i kara sercem umowy NDA
Oczywiście sercem każdej umowy typu NDA są informacje o odpowiedzialności i grożących sankcjach za naruszenie umowy. W praktyce są to przeważnie kary umowne w określonej wysokości połączone z odpowiedzialnością za szkodę ponoszoną na podstawie art. 471 k.c., gdzie wysokość odszkodowania będzie uzależniona od wysokości poniesionej szkody. Bardzo często stosowanym zapisem jest rozwiązanie, że w przypadku naruszenia postanowień NDA Strona, która je naruszyła zobowiązuje się do zapłaty kary umownej w pewnej kwocie za każdorazowe naruszenie, przy czym każde z naruszeń, choćby nawet podobne i zbliżone traktowane jest jako osobne naruszenie.
Slashies – nowy typ pracownika
Podpisując każdą umowę i nową współpracę trzeba zachować daleko idącą ostrożność, ale także kierować się zdrowym rozsądkiem i wyczuciem biznesowym. NDA ma sens, jeśli jest zawierana w sytuacjach, w których dochodzi do przekazania czy wykorzystywania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Takich, które rzeczywiście warto chronić, a rozwiązania technologiczne są unikalne na skalę światową. Aby chronić się jak najpewniej, w zapisach NDA szczególną uwagę warto zwrócić na to, czy przedmiot umowy został ujęty w bezpieczny sposób (nie należy przesadzać ani ze zbytnią szczegółowością ani tym bardziej ze zbyt dużą ogólnością) oraz czy reszta zapisów ma biznesowe zastosowanie.
Autor: Piotr Tarnowski