Pozostań z nami

Psychologia

Przed Tobą ważny egzamin? Poznaj i wyeliminuj najczęstsze błędy w nauce

Często zdarza się, że dana osoba bardzo dużo się uczy, a jej wyniki w nauce tego nie odzwierciedlają. Natomiast inni poświęcają na naukę znacznie mniej czasu i efekty uzyskują dużo lepsze. Sprawdź, jaki może być tego powód.

OPANUJ STRES

Przed egzaminem często pojawiają się myśli:

  • “Czy zdam?”
  • “Czy trafię na właściwe pytania?”
  • “Jaki będę miał wynik?”
  • “Chcę dostać 4.”
  • “Czy mi się uda?”

To bardzo źle wpływa na pamięć i koncentrację. Podczas stresu zapominamy około 70% informacji. Jak wiesz, Twój strach sprawia, że jest większa szansa, że oblejesz. Wyluzuj się, skorzystaj z gorącej kąpieli, sauny, sportu, masażu, wypadu ze znajomymi do Disneylandu.

UNIKAJ WIELOKROTNEGO POWTARZANIA

Równie kiepskim podejściem jest powtarzanie treści więcej niż 2 razy. Radek Kotarski opowiadał na konferencji o badaniu naukowym, że badana przez niego grupa po 1 przeczytaniu materiału potrafiła udzielić 35% poprawnych odpowiedzi w teście, po powtórzeniu już 45%. Następnym krokiem było przeczytanie tego tekstu dodatkowo jeszcze 2 razy. Okazało się, że całkowite zapamiętanie stanęło na 40%, nie zważając na to, ile razy przeczytali ponownie tekst.

Wniosek: Nie warto czytać materiału więcej niż 2 razy. 

ZADBAJ O SWOJE NOTATKI

Najgorszą metodą notowania jest zapisywanie tekstu tylko jednym kolorem. Notatki są wówczas jałowe, odstraszające, trudno się połapać i wszystko wygląda  jak zlany w jedną, wielką ciapkę tekst. Dlatego warto zastosować 10 kolorów do zaznaczania tekstu. Każde nowe zdanie, które miało inny wątek, wniosek, działanie zapisujmy innym kolorem. To powoduje, że dany tekst aż chce się czytać ponownie, a ponadto szybciej zapada w pamięć, łatwiej odnaleźć się w tekście oraz przyjemnie się podziwia swoje dzieło.

Dodatkowo można dodać obrazki, co jeszcze bardziej urozmaica tekst. Mówi się, że obraz jest wart więcej niż 1000 słów. W końcu wystarczy kilka sekund, żeby wyciągnąć z obrazu dużo informacji, więcej niż z suchego tekstu w tym samym czasie.

POZYTYWNE MYŚLENIE

Umysł i mózg podążają za tym, co im przekazujesz. Zawsze to, co pomyślisz sobie w głowie, odzwierciedli się na zewnątrz. Mózg zawsze pragnie spełnić to, czego ty od niego oczekujesz. Gdy będziesz powtarzał: „Zapomniałem!”, to kierujesz swoją całą uwagę na pewien obszar w mózgu. Zastąp to myślenie formułą: „Gdzie ja się tego uczyłem?”. Przypomnij sobie miejsce, dzień, książkę. Następnie zadaj sobie pytanie: „Gdzie była ta odpowiedz na pytanie?” Zacznij drążyć tak, aby przypomnieć sobie to, czego się uczyłeś. Jest 99% szansy, że pokaże Ci się obraz z nauki. Nie zawsze będzie on bardzo wyraźny albo pełny. Kiedy nie jesteśmy skupieni na nauce, dużo elementów obrazu nam ucieka.

Więcej w następnych artykułach.

Autor bloga o motywacji i pamięci. Twórca kursów efektywności oraz osiągania celów. Pasjonat wolności w myśleniu i kreatywności.

Popularne