Pozostań z nami

Psychologia

Przed Tobą ważny egzamin? Poznaj i wyeliminuj najczęstsze błędy w nauce

Często zdarza się, że dana osoba bardzo dużo się uczy, a jej wyniki w nauce tego nie odzwierciedlają. Natomiast inni poświęcają na naukę znacznie mniej czasu i efekty uzyskują dużo lepsze. Sprawdź, jaki może być tego powód.

OPANUJ STRES

Przed egzaminem często pojawiają się myśli:

 • “Czy zdam?”
 • “Czy trafię na właściwe pytania?”
 • “Jaki będę miał wynik?”
 • “Chcę dostać 4.”
 • “Czy mi się uda?”

To bardzo źle wpływa na pamięć i koncentrację. Podczas stresu zapominamy około 70% informacji. Jak wiesz, Twój strach sprawia, że jest większa szansa, że oblejesz. Wyluzuj się, skorzystaj z gorącej kąpieli, sauny, sportu, masażu, wypadu ze znajomymi do Disneylandu.

UNIKAJ WIELOKROTNEGO POWTARZANIA

Równie kiepskim podejściem jest powtarzanie treści więcej niż 2 razy. Radek Kotarski opowiadał na konferencji o badaniu naukowym, że badana przez niego grupa po 1 przeczytaniu materiału potrafiła udzielić 35% poprawnych odpowiedzi w teście, po powtórzeniu już 45%. Następnym krokiem było przeczytanie tego tekstu dodatkowo jeszcze 2 razy. Okazało się, że całkowite zapamiętanie stanęło na 40%, nie zważając na to, ile razy przeczytali ponownie tekst.

Wniosek: Nie warto czytać materiału więcej niż 2 razy. 

ZADBAJ O SWOJE NOTATKI

Najgorszą metodą notowania jest zapisywanie tekstu tylko jednym kolorem. Notatki są wówczas jałowe, odstraszające, trudno się połapać i wszystko wygląda  jak zlany w jedną, wielką ciapkę tekst. Dlatego warto zastosować 10 kolorów do zaznaczania tekstu. Każde nowe zdanie, które miało inny wątek, wniosek, działanie zapisujmy innym kolorem. To powoduje, że dany tekst aż chce się czytać ponownie, a ponadto szybciej zapada w pamięć, łatwiej odnaleźć się w tekście oraz przyjemnie się podziwia swoje dzieło.

Dodatkowo można dodać obrazki, co jeszcze bardziej urozmaica tekst. Mówi się, że obraz jest wart więcej niż 1000 słów. W końcu wystarczy kilka sekund, żeby wyciągnąć z obrazu dużo informacji, więcej niż z suchego tekstu w tym samym czasie.

POZYTYWNE MYŚLENIE

Umysł i mózg podążają za tym, co im przekazujesz. Zawsze to, co pomyślisz sobie w głowie, odzwierciedli się na zewnątrz. Mózg zawsze pragnie spełnić to, czego ty od niego oczekujesz. Gdy będziesz powtarzał: „Zapomniałem!”, to kierujesz swoją całą uwagę na pewien obszar w mózgu. Zastąp to myślenie formułą: „Gdzie ja się tego uczyłem?”. Przypomnij sobie miejsce, dzień, książkę. Następnie zadaj sobie pytanie: „Gdzie była ta odpowiedz na pytanie?” Zacznij drążyć tak, aby przypomnieć sobie to, czego się uczyłeś. Jest 99% szansy, że pokaże Ci się obraz z nauki. Nie zawsze będzie on bardzo wyraźny albo pełny. Kiedy nie jesteśmy skupieni na nauce, dużo elementów obrazu nam ucieka.

Więcej w następnych artykułach.

Autor bloga o motywacji i pamięci. Twórca kursów efektywności oraz osiągania celów. Pasjonat wolności w myśleniu i kreatywności.

Psychologia

Mapa myśli – zalety nietypowych notatek

Mapa myśli to inteligentne notowanie, inaczej mapowanie myśli. Opracowało ją dwóch brytyjskich naukowców, Tony i Barry Buzan. Badania wykazały, że tworząc mapy myśli zamiast klasycznych notatek, można notować i uczyć się nawet 10 razy szybciej.

Prościej: Mapa myśli to technika notowania, dzięki której będziesz się uczył szybciej, jednocześnie bawiąc się przy tym.

Większość osób notuje w sposób zwykły (ładnie się to nazywa – notatka linearna) czyli w taki, gdzie „pracuje” tylko nasza lewa półkula mózgu. Przy tym jest to nudne, męczące i średnio efektywne. W notowaniu nielinearnym czyli np. poprzez mapy myśli – wykorzystujemy lewą i prawą półkulę mózgu! Brzmi nieźle? Dzięki temu, zapamiętasz wszystko o wiele szybciej, efektywniej, skuteczniej, a przy tym będzie to ciekawe, ponieważ „mapowanie” można uznać tak naprawdę za zabawę.

Korzyści płynące z używania map myśli

Poprawa:

 • pamięci
 • wyobraźni
 • koncentracji
 • planowania
 • sposobu notowania

Zdolność:

 • ujrzenia obrazu całości, właśnie dlatego kartka powinna być ustawiona poziomo
 • zapamiętania całości powiązanych części informacji

Najczęstsze błędy

 • za dużo słów na jednej gałęzi
 • proste linie
 • brak węzłów
 • gałęzie za krótkie, za długie
 • błędy w tytule

Czy można robić błędy w mapach myśli?

TAK! Dlaczego?

Ważne jest, aby spersonalizować robienie notatek, do takich form, jakich to Ty potrzebujesz. Po co? Po to, by korzystać z nich najbardziej efektywnie i w sposób wygodnie dla siebie. Można robić błędy w np. robieniu mapy myśli, jeśli są:

 1. świadome – czyli wiesz, że robisz ten błąd, ale z jakiegoś powodu nie zmieniasz go na poprawną wersję
 2. przemyślane – myślisz o konsekwencjach, czyli czy ten błąd nie zaburzy Ci odczytu całej mapy
 3. racjonalne – jest to po coś, a nie Twoje widzimisię
 4. pomocne – taki zapis pomaga Ci, a nie przeszkadza!

Jak stworzyć mapę myśli?

 1. Weź książkę i otwórz ją na temacie, z którego chcesz zrobić mapę myśli.
 2. Przeczytaj dany temat z podręcznika.
 3. Wybierz najważniejsze rzeczy z danego tematu.
 4. Weź białą kartkę A4 i połóż ją poziomo. Naszykuj sobie kolorowe pisaki i cienkopisy.
 5. Napisz tytuł. Powinien być on możliwie jak najkrótszy. Dobrze, aby był na środku i się wyróżniał.
 6. Robienie map myśli.
 7. Uczenie się i powtarzanie.

Bardzo ważne jest powtarzanie. Najlepiej, by tego samego dnia, co się zrobiło mapę myśli, nauczyć się możliwie jak najwięcej. Później powtórka po jednym dniu, po trzech dniach i tygodniu. To są takie okresy maksymalne. Wiadomo, że częstsza powtórka nie zaszkodzi, a wręcz odwrotnie – pomoże.

Zdecydowanie warto robić mapę myśli. Na początku może to być trudne i trwać sporo czasu, jednak trening, czyli każda kolejne mapa, będzie lepsza, zrobiona szybciej i po jakimś czasie dojdziesz do eksperckiej wprawy.

Czytaj więcej

Psychologia

Studencie, poznaj sposoby na skuteczną naukę

Rok akademicki trwa w najlepsze, do sesji jeszcze daleko, ale nauki co nie miara? Przeczytaj, jakie istnieją sposoby na szybką i skuteczną naukę, a na pewno uda Ci się lepiej przygotować do nadchodzących kolokwiów.

ŻYWE OBRAZY

Lubisz zapewne filmy i seriale, które mają bogatą scenografię i efekty, a czasami dodatkowo sens i głębie. To znaczy, że twój mózg też to lubi. Slatego powtarzanie samego suchego tekstu jest dla niego jałowe.

Twórz piękne i barwne historie związane z informacjami, które starasz się zapamiętać. Może to być drugie Star Wars, Władca Pierścieni, Gra o tron, Powrót do przeszłości, Mission Impossible, itp. Pamiętaj, że mogą to być  kreatywne, odjechane, ekstremalne obrazy. Im bardziej nie będą się opierać na logice, tym lepiej. Twój mózg o wiele łatwiej je zapamięta. Załóżmy po prostu, że zapamiętuje to, co jest dla niego zaskoczeniem.

WAŻNE: Wiesz, że bardziej pamiętasz te negatywne chwile, które wywołały w tobie mocne emocje? Wykorzystaj ten element i twórz obrazy wywołujące silne doznania.

LICZBY CZY OBRAZY?

Łatwiej zapamiętać obrazy. Dlatego spróbuj przekształcić liczby w symbole. Jak? Weźmy jako przykład wzór sumaryczny C4H8N2O2, a następnie przypiszmy do każdej litery obraz.

C = Podkowa
H = Drabina
N = Dron
O = Kucharz

Teraz już wystarczy stworzyć barwny obraz. Wielka Podkowa pada na krzesło i łamie je na pół. Spod Podkowy wyrastają pnącza i Drabina. Bałwan wskakuje na Drabinę i się wspina. Zeskakuje z Drabiny i łapie się latającego Drona. Bałwan topnieje. Dron wystawia hak i łapie się pizzy, którą obraca Kucharz z hakiem zamiast dłoni.

Prawda, że teraz łatwiej nam oboje przypomnieć sobie wzór Dimetyloglioksynu? Po napisaniu tego tekstu wiele osób bez patrzenia od razu potrafi napisać wzór sumaryczny z głowy.

MAPA MYŚLI

Jest to nieoceniony element każdej nauki. Dzięki niej jesteś w stanie z nauki zrobić zabawę i dodatkowo szybko się nauczyć tematu. Możemy stworzyć gałęzie, w których będą rozpisane definicje, wzory, obrazy, reakcje, itp. Łatwo się odnaleźć w takiej mapie, a tym bardziej łatwiej zapamiętać.

Strategia jest prosta. Masz przez cały semestr nauczyć się 20 tematów. Zbierasz do jednego dokumentu Worda wszystkie informacje z tych tematów.  Zaczynasz je czytać dopiero, gdy masz wszystko w jednym miejscu. Wyciągnięte wnioski i słowa kluczowe zapisujemy w mapie myśli. Dopiero na samym końcu włączasz do pracy pamięć i zapamiętujesz. Jak masz już wszystko w głowie, przystępujesz do rozwiązywania zadań. Do tworzenia map myśli jest fajny program XMind. Jest w połowie darmowy, ale to wystarcza. Łatwo go zainstalujesz u siebie na pulpicie.

MAŁE PORCJE

Załóżmy, że jest 30 tematów z jednego przedmiotu na rok, a masz 10 przedmiotów. Mamy 300 tematów i 300 dni szkolnych. Łatwo możemy wywnioskować, że możemy uczyć się 1 tematu dziennie. Teraz trzeba zrobić rozeznanie, kiedy będą egzaminy, sprawdziany z danych przedmiotów i z jakich tematów. Nauczyciele na pierwszych zajęciach często udzielają takich informacji. Zapisuj wszystko, co na nich słyszałeś. Najwyżej podejdź po lekcji i zapytaj się, gdzie takie informacje możesz znaleźć.

Teraz, mając listę, czego musisz się nauczyć na dany dzień, rozplanuj sobie 1 temat dziennie do nauki, nawet w weekendy. Połóż się 1-2 godziny wcześniej spać niż zawsze. Wstań rano 1-2 godziny wcześniej niż zawsze i zacznij się uczyć. Wszyscy śpią, nikt ci nie będzie przeszkadzał. Twój mózg jest teraz na zajeb…tych obrotach i pełen energii. Resztę czasu poświęć na powtórki.

TO CI SIĘ PRZYDA!

Denerwujesz się, że wiedza, której się uczysz, nie przyda Ci się w życiu? Ale czy na pewno? Zawsze zadaj sobie pytanie:

 • „Gdzie mogę to wykorzystać?”,
 • „Czy mógłbym to zastosować przy naprawie samochodu?”,
 • „Czy da się to wykorzystać do ulepszenia X?”

Matematykę można np. wykorzystać do pisania złożonych programów komputerowych. Przykładowo do samolotów, samochodów, łodzi podwodnych. Tak samo fizykę. Chemię można wykorzystać w dziedzinie pirotechniki, chemii gospodarczej (mydło, pasta, żel, perfumy), przy wyrobie atramentów, itp.

To tylko niektóre sposoby na skuteczną i szybką naukę. Jest ich znacznie więcej, dlatego ta tematyka zostanie rozwinięta w kolejnych artykułach.

Czytaj więcej

Psychologia

Żyjesz w reality game?

Świat biegnie nieustannie, a ty razem z nim. Szybciej, więcej i ambitniej, byle poprzeczka nie schodziła na niższy poziom. Nie masz pojęcia nawet, kiedy wciągnąłeś się w tą gonitwę. Pędzisz za karierą, zawodowymi celami, nowoczesnymi trendami stylu zachowania, nową marką i modą, coraz bardziej wyszukaną technologią. Czy nie zatraciłeś już siebie w gąszczu masowości?

Przede wszystkim rozwaga

Nie ma nic złego w wyznaczaniu sobie ambitnych celów, realizowaniu marzeń a nawet w korzystaniu z nowinek technologicznych i masowych zachowań, jeżeli podchodzisz do nich refleksyjnie. Masz do dyspozycji tak wiele składników własnego życia. Warto zbudować je jednak po swojemu, by pod koniec swoich dni móc powiedzieć: nie przespałem życia, nie dałem się zmanipulować, a w końcu żyłem jak chciałem. Wziąłem odpowiedzialność za swoją egzystencję. Żaden bieg codzienności nie decydował za mnie. Korzystałem mądrze i refleksyjnie z tego, co proponował mi ówczesny świat.

Nie daj się reality game!

Zastanów się, czy chcesz, by twoje życie przypominało coś w rodzaju reality game. Niby egzystujesz, bo przecież tak dużo pracujesz. Pergaminowy kolor skóry, podkrążone oczy, twarz bez wyrazu, znikome poczucie humoru. Być może również wrzody na żołądku, kłopoty z koncentracją, nerwica, problemy z zasypianiem, a wkrótce pierwszy zawał po 40-tce. Spokojnie. W końcu świetnie zarabiasz, odnosisz sukcesy, zbierasz nagrody. Blichtr, uznanie szefa, poklask znajomych. Możliwe, że taki jest twój świat zewnętrzny. Czy to jest prawda o tobie? Czy tak ma wyglądać prawdziwe twoje życie?

Pozwól się zatrzymać, jeśli nie pragniesz przepłacić swojej egzystencji zdrowiem i mieć poczucie nieustannego przygnębienia oraz zniechęcenia. Akumulator twojego życia potrzebuje stale regularnego zasilania. Ratunkiem na przeciążenie, wypalenie zawodowe, a także esencją barwnego i radosnego życia jest przede wszystkim niezastąpiony odpoczynek. Twój organizm prędzej, czy później upomni się o uwagę. Odprężaj się systematycznie w taki sposób, jaki sam lubisz. Warto poświęcić swój czas na dobroczynny relaks. Kiedy jesteś zawalony pracą, pamiętaj o tym, że nawet 15-30 minut dziennie odpoczynku, przyniesie znakomite rezultaty. Wówczas będziesz zdrowszy, bardziej zadowolony z życia, spełniony i po prostu szczęśliwszy. Życzę Ci, by Twoje życie nie przypominało gry zaprogramowanej przez kogoś za Ciebie.

Jak odpoczywać?

Niestety współcześnie nie mówi się prawie wcale o złotej zasadzie odpoczynku. To, co wiedzieli nasi dziadkowie i pradziadkowie, niekoniecznie jest znane powszechnie w ówczesnych czasach.  Reguła mówi ona o tym, że twój sposób relaksu, aby był skuteczny, mądry i zdrowy, powinien stanowić przeciwieństwo charakteru twojej pracy. Jeśli pracujesz, spędzając większość czasu na siedząco przed komputerem, powinieneś odpoczywać aktywnie, np. biegając, gimnastykując się, czy pływając. Nie oznacza to, że gdy jesteś zmęczony, nie możesz się położyć, czy odpocząć bardziej pasywnie. Jeżeli jednak chcesz zachować swoje życie w lepszej kondycji zdrowotnej, nie zapomnij również przynajmniej parę razy w tygodniu odpocząć aktywnie. Może to być mało wymagający ruch, jak chociażby spacer. Natomiast jeżeli w pracy jesteś w ciągłym ruchu, usiądź z ulubioną książką lub sobie poleż. Pracujesz np. jako instruktor fitness, kelner, czy tancerz i po pracy padasz z nóg? Rzeczywiście bierny odpoczynek będzie dla Ciebie jak najbardziej wskazany.

A może masaż?

Warto zwrócić uwagę na właściwości masażu. Ten sposób odpoczynku może być idealny dla każdego. Nie wymaga dużego wysiłku. Łączy tak naprawdę postawę pasywną z aktywną. Możesz pomasować siebie sam. Każdy masaż dotlenia komórki organizmu i sprawia, że masz więcej energii. Poza złotą zasadą masz do wyboru tak naprawdę ogromną paletę możliwości, jeśli chodzi o odpoczynek. Słuchanie muzyki, wykonywanie własnej twórczości (rysowanie, malowanie, śpiewanie, tańczenie itp.), jedzenie czekolady, sport, spacer, czytanie książek, medytacja, masaż, oglądanie filmów, wyjście do teatru.

Możesz zastanowić się, który sposób odpoczynku odpowiada najbardziej Tobie. Jeśli nie wiesz, próbuj różnych. Wówczas na pewno dobierzesz swoje ulubione spektrum odpoczynku. Postaraj się, by Twoje życie nie przypominało gry zaprogramowanej przez kogoś za Ciebie.

Czytaj więcej

POLECANE

Marketing i sprzedaż1 miesiąc temu

Dlaczego warto inwestować w organizacje wydarzeń?

Powiedzmy sobie wprost. Żadna inwestycja w social media, e-mail marketing czy nieustanne i przestarzałe zaśmiecanie potencjalnego konsumenta ulotkami nie jest...

wiadomosci7 miesięcy temu

Limity i ograniczenia na Instagramie – poradnik dla początkujących

Masz nowe konto na Intagramie, ale Twoje posty finalnie nie wyglądają tak jak miały? Być może winę ponoszą limity, do...

Kariera i rozwój8 miesięcy temu

Nauka potocznego słownictwa w języku obcym

Czy zdarza ci się myśleć, że znasz jakiś język obcy, a gdy rozmawiasz z rodzimym użytkownikiem danego kraju, okazuje się,...

Kariera i rozwój8 miesięcy temu

Zadania, które wykona za Ciebie wirtualna asystentka

Jeśli chcesz rozwijać swój biznes, prędzej czy później nadejdzie moment, w którym ilość obowiązków i zadań do wykonania zacznie Cię...

Praca8 miesięcy temu

4 typy pracowników, na których trzeba uważać

Dobry pracownik jest dla przedsiębiorcy najcenniejszym elementem biznesu, dlatego znalezienie odpowiedniej osoby bywa czasochłonne i zdarza się, że na pozór...

Marketing i sprzedaż8 miesięcy temu

Marketplace od Facebook konkurencją dla Allegro?

Marketplace to platforma sprzedażowa na Facebooku. Od dawna dostępna jest za granicą, ale w Polsce pojawiła się dopiero kilka dni...

Marketing i sprzedaż8 miesięcy temu

Tom Hanks pokochał polskiego malucha

Od jakiegoś czasu media donosiły, że znany aktor, Tom Hanks, pochwalił się w sieci żartobliwym zdjęciem z Fiatem 126p. Tę...

Marketing i sprzedaż8 miesięcy temu

Metoda na znikających followersów na Instagramie

Osoby, które nie znają instagramowej społeczności i zasad funkcjonowania w tym serwisie, mogą być zdziwione, że w ciągu jednej nocy...

Marketing i sprzedaż8 miesięcy temu

Instagram – jak zdobyć followersów?

Instagram rośnie w siłę i zrzesza coraz więcej użytkowników. Poznaj sposób na to, by szybko i skutecznie zbudować bazę potencjalnych...

Zdrowie8 miesięcy temu

Firmowe mikołajki – jak nie popełnić gafy?

W wielu przedsiębiorstwach rokrocznie organizowane są firmowe mikołajki. Bardzo często tradycja wiąże się z losowaniem jednej osoby z firmy i...

Popularne