Dla kogo studia online?
Brak czasu to nie jedyny powód, dla którego ludzie wybierają tę formę nauki. E-learning jest wręcz stworzony dla osób niepełnosprawnych ruchowo, a także tych, którzy mieszkają w małych miejscowościach lub za granicą i nie mogą pozwolić sobie na regularne dojazdy na uczelnię. Studia online są również idealne dla osób borykających się z problemami finansowymi, ponieważ odpadają koszty dojazdów, stancji i utrzymania. I najważniejsza kwestia – te studia są tylko dla osób, którym samodyscyplina nie jest obca.
Całkowicie zdalnie?
Nie. Nie ma i raczej nie będzie możliwości odbycia studiów w całości przez internet. Studenci muszą pojawiać się na sesjach i zdawać egzaminy w siedzibie uczelni. Egzaminy online byłyby farsą, bowiem trudno byłoby zweryfikować, czy student zdał egzamin samodzielnie, a zatem dyplom ukończenia takich studiów okazałby się bezwartościowy.
Jak to działa?
Bardzo profesjonalnie. Uczelnie tworzą specjalne platformy internetowe, do których dostęp mają tylko studenci i na których umieszczane są zadania wraz z terminem ich wykonania. Wszystko odbywa się w obrębie platformy. Zadania bywają różne, w zależności od kierunku, często są to prezentacje lub dyskusje na forum. Kluczowa w edukacji zdalnej jest terminowość.
Klocki i planszówka zamiast szkolenia?
Wykładowcy skrupulatnie sprawdzają, czy studenci realizują zadania systematycznie. Rzecz jasna student dostaje legitymację studencką i ma pełne studenckie przywileje, a po obronie otrzymuje dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych.
Nie tylko w Polsce
Co ciekawe, polscy studenci nie muszą ograniczać się do studiów tylko na polskich uczelniach. Uczelnie zagraniczne pozwalają również obcokrajowcom na studia online. To świetny sposób na to, by mieszkając w Polsce zdobyć dyplom np. francuskiego uniwersytetu. Harvard, Princeton, Stanford – to wszystko jest w zasięgu Twojej ręki. Pracodawca na pewno doceni certyfikat z najlepszych uczelni świata.
Na zachodzie studiowanie przez internet nie jest niczym zaskakującym, a firmy chwalą taki tryb nauki, ponieważ uważają, że w ten sposób studenci uczą się także lepszej organizacji czasu i dzięki temu będą również lepszymi pracownikami. W Polsce studia zdalne wciąż są uznawane za nietypową formę edukacji, może dlatego, że niewiele uczelni je oferuje. Ale to się zmieni. Polacy zaakceptowali kursy online, więc pewnie niedługo studia online staną się równie powszechne.