• Najnowsze
jakie są raje podatkowe

Raje podatkowe to nie tylko ciepłe kraje

Instagram – jak zdobyć followersów?

3 najszybsze metody płatności dostępnych w sklepach internetowych

Maski – kremy na noc – jakie jest ich działanie?

Zawarcie kolejnej umowy o pracę z pracownikiem na urlopie wychowawczym

Zawarcie kolejnej umowy o pracę z pracownikiem na urlopie wychowawczym

jak legalnie zatrudnić ukraińca?

Jak legalnie zatrudnić Ukraińca?

Telemedycyna szansą na poprawę funkcjonowania służby zdrowia w Polsce

Kompetencje rzecznika patentowego

Kompetencje rzecznika patentowego

Firmy coraz częściej chcą aut z wypożyczalni

Firmy coraz częściej chcą aut z wypożyczalni

Merchandising – usługa skierowana dla świadomych

Merchandising – usługa skierowana dla świadomych

Instagram – jak zdobyć followersów?

Instagram – jak zdobyć followersów?

Jak dodać sobie energii w czasie pracy?

Jak dodać sobie energii w czasie pracy?

Kontakt
środa, 20 stycznia, 2021
iSpolka.pl
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie
  • Zarządzanie i przywództwo
Brak wyników
View All Result
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie
  • Zarządzanie i przywództwo
Brak wyników
View All Result
iSpolka.pl
Brak wyników
View All Result
Główna Księgowość i podatki

Raje podatkowe to nie tylko ciepłe kraje

jakie są raje podatkowe

pixabay

Udostępnij na FacebookTweetnij

Niewtajemniczonej większości społeczeństwa raje podatkowe kojarzą się zapewne z malutką wysepką gdzieś na oceanie, gdzie pośród palm i kokosów opalony urzędnik w krótkich spodenkach i krawacie sprawia, że ciężko zarobione pieniądze zostają w kieszeni przedsiębiorcy. W rzeczywistości tak nie jest, bo… jest jeszcze lepiej.

Standardy fiskalne czy standardy bankowości są tam często na znacznie wyższym poziomie sprawiedliwości i poszanowania wolności gospodarczej niż w tzw. cywilizowanych krajach, gdzie autorytarna, często nieuczciwa polityka fiskalna dotyka zwłaszcza dużych przedsiębiorców. Leo Messi i Michel Platini swego finansowego nieba szukali w Panamie. To tam odnaleźli odpowiedź na pytanie, jak uniknąć wysokiego opodatkowania. Cristiano Ronaldo, drugi obok Messiego bóg światowej piłki i multimilioner, chcąc ominąć barbarzyńskie stawki podatku dochodowego, korzystał ze struktur finansowych zbudowanych głównie na Wyspach Dziewiczych.

Malta jako raj podatkowy. Optymalne wakacje dla Twojej spółki

Unikanie opodatkowania w przypadku wyżej wymienionych zostało uznane przez koalicję państw o wysokich stawkach podatkowych za nielegalne uchylanie się od obowiązku fiskalnego. Wykreowany przez nie negatywny obraz tychże systemów podatkowych sprawił, że obarczani przez rodzimego fiskusa coraz wyższymi obciążeniami przedsiębiorcy zaczynają czuć obawy, czy znajdzie się sposób na to, jak uniknąć wysokich podatków. Na szczęście jest alternatywa, bo raje podatkowe to nie tylko ciepłe kraje. Jeśli odrzuci się tzw. egzotyczne państwa, powstanie lista rajów podatkowych usytuowanych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Europejskie raje podatkowe to z reguły niewielkie państwa, najczęściej – chociaż nie zawsze – zlokalizowane na peryferiach kontynentu lub poza nim. Są to na przykład Cypr, Gibraltar, Islandia, Księstwo Liechtensteinu, Malta, Księstwo Monako, San Marino czy… Watykan. Co ciekawe, europejskim rajem podatkowym może być również Anglia. Z kolei w przypadku Stanów Zjednoczonych rajami podatkowymi są z reguły pojedyncze stany, które wprowadziły własne, korzystne dla przedsiębiorców systemy podatkowe. Do amerykańskich rajów podatkowych można zaliczyć stany Delaware, Alaskę, Nevadę, Południową Dakotę, Teksas oraz Wyoming.

Republika Seszeli czyli optymalne wakacje w podatkowym raju

Ale rajem podatkowym może być tak naprawdę każde państwo, bo o tym, czy nim jest, będzie decydowało indywidualne rozwiązanie oferowane danemu przedsiębiorcy, np.: do zakładania spółek holdingowych rekomendowane są Malta i Gibraltar; do zakładania spółek zajmujących się działalnością operacyjną – Delaware w USA i Anglia; do zarządzania prawami własności intelektualnej – Cypr. Raje podatkowe to po prostu te państwa, w których obciążenia podatkowe wobec przedsiębiorcy są niższe od tych w jego rodzimym kraju. Przykładem może być tu Rosja, której obywatelstwo w 2013 roku przyjął Gérard Depardieu. Tym samym uniknął on 75-procentowego podatku dochodowego we Francji – zamienił go na 13-procentowy rosyjski podatek liniowy. Niskimi podatkami i licznymi ulgami dla przedsiębiorców inwestorów ściągają Węgry. Wielu przedsiębiorców jako raj traktuje nadal Luksemburg, głównie ze względu na obowiązujące tam korzystne uregulowania prawne. W Liechtensteinie i na Malcie stawka podatku VAT to zaledwie 8%. Gibraltar oferuje z kolei stawkę zerową, brak podatku VAT oraz brak podatku od sprzedaży.

Choć nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, sankcjonuje możliwość i zasady opodatkowywania dochodów osiąganych przez zagraniczne spółki tworzone przez polskich przedsiębiorców i podatników, wcale nie oznacza to, że dostęp do tego rodzaju optymalizacji podatkowej został zamknięty.

Nie sposób odnieść wrażenie, że nowelizacje ustawy o CIT i PIT nie mają służyć polskim przedsiębiorcom czy też walce z nielegalnym uchylaniem się od płacenia podatków. To pokaz siły i przejaw agresji podmiotu niezdolnego do dialogu. To trochę jak z rozmówcą, który z braku argumentów przechodzi do rękoczynów. Państwa, w tym Polska, próbują jedynie zatrzymać odpływ kapitału z własnego podwórka, bo, jako że na nim rządzą, mogą sięgać bardzo głęboko, z każdym rokiem głębiej, do kieszeni podatnika. W relacji z przedsiębiorcą nasz ustawodawca zwraca niewielką uwagę na podstawowe dla cywilizowanego świata zasady swobody gospodarczej czy wolności ekonomicznej.

Raje podatkowe – optymalizacja podatkowa czy oszustwo?

W obliczu tak wysokich obciążeń będących przecież wypadkową równania: pracujesz więcej + zarabiasz więcej = płacisz więcej, logicznym i ekonomicznie uzasadnionym ruchem jest przeniesienie części aktywności gospodarczej do państw o bardziej liberalnym systemie fiskalnym i rozbudowanych regulacjach prawnych dotyczących tajemnicy bankowej. A państw tych nie trzeba już koniecznie szukać daleko, często raj podatkowy oferują kraje UE, w pakiecie z regulacjami dot. swobody działalności gospodarczej.

Podsumowując, jeśli przedsiębiorca w naszym kraju nie chce być zdany tylko na łaskę i niełaskę urzędników i zmieniających się grup stanowiących prawo, to nie musi. Wystarczy tylko zmienić relację, w której traktowany jest jak petent, na relację, w której traktowany jest jak partner.

Autorem artykułu jest: Kancelaria Prawna Skarbiec.

Poprzedni artykuł

Nowa strona dzięki której łatwiej rozwiążemy spór między konsumentem a przedsiębiorcą

Następny artykuł

Rząd proponuje przyspieszoną amortyzację wydatków na innowacje

Powiązane Artykuły

Ukraińcy i Hindusi “ratują” ZUS. Ponad pół miliona ubezpieczonych obcokrajowców

Od Redakcja Serwisu
0
obcokrajowcy w polsce

Już blisko 560 tys. cudzoziemców płaci składki na ubezpieczenia społeczne. To rekordowy wynik, bo jeszcze w połowie 2016 roku było...

Czytaj więcej

Zatrudniasz pracownika? Poznaj swoje obowiązki i uniknij przykrych konsekwencji braku wiedzy

Od Karina Rucińska
0
Zatrudniasz pracownika? Poznaj swoje obowiązki i uniknij przykrych konsekwencji braku wiedzy

Jesteś przedsiębiorcą, Twoja firma się rozwija i przyszła pora na zatrudnienie pierwszego pracownika? A może zatrudniasz już kilka osób, ale...

Czytaj więcej

Big data w służbie fiskusa: czas na globalny urząd skarbowy?

Od Redakcja Serwisu
0
Big data w służbie fiskusa

Fiskus staje się coraz bardziej cyfrowy i dysponuje coraz liczniejszymi narzędziami IT do kontrolowania rozliczeń podatkowych. Zdaniem firmy doradczej Deloitte...

Czytaj więcej
Załaduj więcej
Następny artykuł
Przyśpieszona amortyzacja wydatków na innowacje

Rząd proponuje przyspieszoną amortyzację wydatków na innowacje

wymiana informacji podatkowych

Nowe przepisy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami

Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką

Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką? Okazuje się że...

Jak zwiększyć satysfakcję pracowników

Jak zwiększyć satysfakcję pracowników małym kosztem?

Please login to join discussion

Tematy

artykuły CIT dofinansowanie długi finansowanie informacje innowacje kodeks ksh księgowość marketing ministerstwo finansów ministerstwo rozwoju nowa spółka odpowiedzialność optymalizacja podatki polecane pomysł na biznes poradnik przedsiębiorcy praca pracodawca pracownik prawo handlowe przedsiębiorczość raje podatkowe rejestracja spółki reklama rozwój firmy rozwój osobisty spółka akcyjna spółka jawna spółka komandytowa spółka komandytowo-akcyjna spółka z o.o. start-up technologie umowa umowa spółki ustawa vat wspólnicy własna firma zadłużenie zakładanie firmy

Właścicielem serwisu jest:

  • Reklama
  • Kariera
  • Kontakt
Brak wyników
View All Result
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie

Właścicielem serwisu jest:

Zaloguj się do swojego konta

Zapomniałeś hasła?

Wypełnij formularz, aby się zarejestrować

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Wszystkie pola są wymagane. Zaloguj

Retrieve your password

Wprowadź nazwę użytkownika lub adres email, by odzyskać hasło.

Zaloguj
Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę Prywatności.