Zarabiaj na kreatywności. Jak działa escape room?
Współcześnie ogromną popularnością cieszą się gry – zarówno te komputerowe, jak i planszowe. Jeżeli sam jesteś miłośnikiem takich, to z pewnością wiesz, że escape room to rodzaj gry, która odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu. Rozwiązanie wszystkich zagadek oznacza otwarcie drzwi i tym samym zwycięstwo. W zależności od scenariusza, w zabawie bierze udział od 2 do nawet 8 osób.
Escape roomy zyskały w ostatnim czasie na popularności. Nic dziwnego – w ten sposób można w przyjemny sposób spędzić czas z rodziną lub znajomymi, a przy okazji się sprawdzić. Scenariusze są zawsze tak układane, aby uczestnicy musieli nie tylko współpracować ze sobą, lecz także wykazać się zdolnością logicznego myślenia i kreatywnością.
Od czego zacząć?
Chcąc otworzyć escape room, będziesz potrzebował:
- Lokalu. To główny koszt całego przedsięwzięcia. Nie musisz wcale wynajmować mieszkania w centrum miasta – wystarczy, że odpowiednio rozreklamujesz otwarty biznes, a chętni z pewnością się znają. Osoby, które zafascynowały się spędzaniem czasu wolnego w takich miejscach, chętnie polecają sobie nowe escape roomy i konkretne pokoje zabaw.
- Scenariusza. Jeżeli jesteś fanem gier, to z pewnością nie będziesz miał problemu z wymyśleniem scenariusza, który zainteresuje uczestników. Nie czujesz się na siłach, aby taki napisać? Będziesz zatem potrzebował pomocy. Ile kosztuje taka usługa? Trudno podać konkretną cenę, a to dlatego, że zależy ona m.in. od ilości zagadek.
- Wyposażenia. W tym przypadku znaczenie ma scenariusz – bywa, że przewiduje on, że w pokoju będzie zaledwie kilka rekwizytów, bywa, że potrzebnych jest ich znacznie więcej. Ponieważ aranżacja pomieszczeń zmienia się wraz z realizacją nowego scenariusza, nie warto w nią inwestować znacznych pieniędzy – z powodzeniem możesz wykorzystać używane, niekiedy nawet podniszczone meble.
- Kamery. Standardem jest, że w każdym pokoju zagadek znajduje się kamera. Dzięki niej możliwe jest monitorowanie poczynań śmiałków przez moderatora. Jest to o tyle ważne, że podsuwa on gościom podpowiedzi wówczas, gdy mają oni problem z rozwiązaniem konkretnej zagadki.
Jak się reklamować, prowadząc escape room?
Otworzenie pokoju zagadek nie jest kapitałochłonnym przedsięwzięciem. Aby jednak zwróciło się, konieczne będzie dobre rozreklamowanie prowadzonego biznesu. Najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jednocześnie będzie wykorzystanie potencjału internetu. Strona internetowa escape roomu, na której zostaną opisane pokoju, to podstawa. Jako właściciel powinieneś być też aktywny w mediach społecznościowych. Dzięki tym wieść o nowym pokoju zagadek szybko rozniesie się wśród miłośników spędzania czasu właśnie w takich miejscach.
Escape room – bazowa czy dodatkowa działalność?
Pokój zagadek może być zarówno głównym, jak i dodatkowym biznesem. Dlaczego? Goście odwiedzają takie miejsca w czasie wolnym, zatem najczęściej popołudniami i w weekendy. Jeżeli masz zamiar zarabiać tylko na escape roomie, to konieczne będzie przygotowanie kilku pokojów i scenariuszy. Tylko w ten sposób zarobisz tyle, aby pokryć wydatki i być na plusie.
Pomysł na biznes. Krótkoterminowy wynajem mieszkań. Czy to się w ogóle opłaca?
Jeżeli prowadzisz już działalność gospodarczą i szukasz dodatkowego źródła dochodów, to biznes w postaci pokoju zagadek sprawdzi się. Aktualnie zainteresowanie taką formą rozrywki jest duże, a escape room z powodzeniem możesz otwierać jedynie popołudniami i w weekendy.
MM