Obsługa inwestycji deweloperskich to złożony proces, na który składa się wiele działań prawnika od nieruchomości. Dlatego bardzo ważne jest, by już na pierwszych etapach – czyli w momencie planowania inwestycji, wybrać odpowiedniego specjalistę, który zajmie się formalnościami prawnymi.
Zabezpieczenie finansowania inwestycji deweloperskiej należy do najważniejszych czynności, które mogą przesądzić o końcowym sukcesie przedsięwzięcia. Jeżeli w toku wszystkich działań zabraknie tego ważnego czynnika, może okazać się, że cała inwestycja nie tylko nie przyniesie planowanych zysków, ale wygeneruje potężne straty. Brak finansowego zabezpieczenia w procesie obsługi inwestycji deweloperskich może również być powodem wielu opóźnień w pracach.
Na wczesnych etapach planowania najważniejsze jest ustalenie, czy do finansowania inwestycji wykorzystamy kapitał własny, czy obcy.
Aby wszystkie prace przebiegały sprawnie i we właściwym tempie, inwestor powinien już na wstępnym etapie zadbać o zaplecze finansowe całej inwestycji. Deweloperzy, by móc nadzorować wszystkie prace i doglądać bieżących postępów całego procesu, formalności prawne oddają najczęściej w ręce ekspertów.
Ważna składowa obsługi inwestycji deweloperskich
Co najczęściej powstrzymuje przedsiębiorców przed rozpoczęciem inwestycji deweloperskich? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie będzie zaskoczeniem. Oczywiście – jest to obawa o finansowanie całego przedsięwzięcia. Inwestycje deweloperskie wymagają na ogół zaangażowania dużo większych nakładów pieniężnych, niż ma to miejsce w przypadku innego rodzaju przedsięwzięć. Wielu chętnych na rozpoczęcie inwestycji nie dysponuje środkami własnymi wystarczającymi w pełni zrealizować budowę.
Finansowanie może być zapewnione poprzez kapitał własny, jak i obcy (m.in. pożyczki bankowe, jak również bezzwrotne i nieoprocentowane dotacje).
Deweloper może także finansować inwestycję ze środków pozyskanych od swoich klientów – np. umieszczonych na otwartym rachunku powierniczym. Zasady wykorzystania takich środków są jednak ściśle określone. Można korzystać z nich w ograniczony sposób, po zakończeniu kolejnych etapów, określonych precyzyjnie harmonogramem.
Obie formy finansowania, zarówno poprzez kapitał własny, jak i obcy, mają swoje wady i zalety. Bezsprzeczną zaletą kapitału własnego jest uniknięcie odsetek, jednak taka forma finansowania może spowodować utratę płynności inwestora.
Z kolei wykorzystanie kapitału obcego niesie ze sobą ryzyko niemożności spłat rat kredytu. Inwestor musi się też wówczas liczyć z możliwością wzrostu stóp procentowych. Wybór powinien zostać poprzedzony gruntownym zbadaniem wszystkich form finansowania oraz tego, która z opcji będzie najbardziej optymalna dla sytuacji danego inwestora.
Działania prawników, dotyczące obsługi inwestycji deweloperskiej
Obsługa prawna inwestycji deweloperskiej to proces, który najczęściej zawiera w sobie wiele różnorodnych działań. Kluczowy jest tutaj wybór odpowiedniego specjalisty, któremu powierzymy obsługę prawną inwestycji.
Prawnik od nieruchomości, który ciągle śledzi wszystkie planowane oraz wprowadzane w życie zmiany w prawie, zapewni bezpieczeństwo inwestycji od strony prawnej. Obowiązkiem eksperta jest tutaj działanie w najlepszym interesie swojego Klienta. Oznacza to fachowe doradztwo i wdrażanie rozwiązań, które będąc zgodne z obowiązującym prawem, stanowią jednocześnie najkorzystniejsze rozwiązanie dla klienta.
W skład czynności, związanych bezpośrednio z obsługą inwestycji deweloperskich wchodzi m.in.:
- tworzenie i negocjowanie umów z kontrahentami oraz klientami,
- dokonywanie due diligence – audytu prawnego nieruchomości,
- zabezpieczanie źródła i bezpiecznych zasad finansowania inwestycji,
- regulowanie stanu prawnego nieruchomości – np. dokonywanie zmian w księgach wieczystych,
- w razie potrzeby, reprezentowanie klientów przed sądem oraz organami administracji,
- i wiele innych.