Paczki długów to duży problem
Firmy windykacyjne ochoczo skupują tzw. paczki przedawnionych długów za nierzadko tylko kilka procent wartości. Niska cena wynika z tego, iż długi te są w większości przypadków przedawnione, przez co ich ściągalność jest znikoma. Szansą na odzyskanie przedawnionego roszczenia jest dla windykatora wyłącznie sąd i to też tylko wtedy, gdy dłużnik nie podniesie zarzutu przedawnienia.
Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany znacznie wzmacniają prawa konsumentów. To sąd będzie musiał zbadać zasadność tego roszczenia, a dokładniej tego czy nie jest ono przedawnione. Po analizie sprawy, sąd będzie mógł oddalić powództwo firmy windykacyjnej, bez konieczności przeprowadzania rozprawy.
Przedawnienie roszczenia – krótszy czas egzekucji
Prócz opisanej powyżej – i tak wyjątkowo ważnej zmiany – projekt przewiduje skrócenie czasu przedawnienia roszczeń z lat 10 na 6. Okres ten dotyczy jednak tylko konsumentów. Przy długach wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej termin nie zostanie skrócony i pozostanie na tym samym pułapie co dotychczas czyli 3 lata.
Przełomowe zmiany w służbie komorników
Dużą zmianą jest także skrócenie czasu na wyegzekwowanie roszczenia przez wierzyciela po otrzymaniu wyroku lub zawarciu ugody przedsądowej z dłużnikiem. W tej chwili okres ten to 10 lat, ustawa ma skrócić go do lat 6. Jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości „to wystarczający okres dla wierzyciela, aby podjął czynności zmierzające do egzekucji roszczenia. Po tym czasie należy przyjąć, że nie jest zainteresowany realizacją roszczenia”.
Komornik nie zajmie od razu środków na rachunku
Kolejną bardzo ważną dla dłużników kwestią, którą reguluje nowa ustawa, jest zmiana w zajęciu komorniczym środków zgromadzonych na rachunku bankowym dłużnika. W tej chwili sądowy egzekutor ma prawo do zajęcia ich od razu po wysłaniu do banku wniosku. Pieniądze wędrują wtedy w trybie natychmiastowym na konto komornika, a dłużnik nie ma czasu na reakcję i mimo że roszczenie może być np. pomyłką, automatycznie traci pieniądze.
Projekt ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości o komornikach
Projekt przewiduje że w sytuacji zajęcia rachunku bankowego, środki nie zostaną automatycznie przez bank, przetransferowane na konto komornika, tylko będą w zawieszeniu przez okres 7 dni. „To okres, w którym dłużnik będzie mógł wnieść powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, co umożliwi mu wyjaśnienie sprawy”.
Ważne: Zapis ten nie dotyczy zajęć z tytułu alimentów czy renty. W takich sytuacjach bank dalej będzie zobowiązany do bezzwłocznego przelania środków na konto komornicze.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości