Connect with us

Pomysł na biznes

Pomysł na biznes – krótkoterminowy wynajem mieszkań. Czy to się opłaca?

Właściciele mieszkań dwoją się i troją, aby móc jak najwięcej zarobić na wynajmie swoich nieruchomości. W grę wchodzą remonty, które podnoszą wartość lokalu, wynajem pokoi studentom, a od niedawna coraz popularniejszy w dużych miastach jest najem krótkoterminowy.

Dodano

w dniu

krótkoterminowy wynajem mieszkań

Gdzie jest największy popyt?

Najem krótkoterminowy nie jest obcy mieszkańcom górskich i nadmorskich miejscowości – głównie z tego utrzymują się w sezonie. W ich ślady idą również właściciele z dużych aglomeracji, takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, którzy dotąd podpisywali z lokatorami umowy długoterminowe. Przy wynajmie na krótszy okres w grę wchodzi dużo wyższy zarobek, a klientów nie jest trudno znaleźć. Z pomocą przychodzą takie serwisy jak booking.com lub airbnb.pl.

Pomysł na biznes. Sugarfina, czyli cukierki nie dla dzieci

Turyści widząc cenę noclegu, która jest zwykle co najmniej dwukrotnie niższa od cen w hotelu o dobrym standardzie, chętnie wybierają tańszą ofertę. Poza tym kusi ich także prywatność, metraż oraz dostęp do kuchni, co jest ważne, gdy podróżuje się z dziećmi. Ale nie tylko turyści wybierają tę formę noclegu. Bardzo często na krótkoterminowy najem apartamentów decydują się biznesmeni przyjeżdżający w interesach, a także pracodawcy, którzy muszą tymczasowo ulokować pracowników w delegacji.

Są również minusy

Minusem oczywiście jest brak stabilności. Umowa długoterminowa daje możliwość zaplanowania osobistych wydatków, ponieważ wiadomo, ile w najbliższym czasie zarobimy. Przy krótkoterminowym wynajmie nigdy nie ma pewności, jakie będzie obłożenie. Kolejną wadą jest większa liczba obowiązków. Po każdym gościu należy posprzątać, wymienić pościel, sprawdzić stan lokalu, a to sprawia, że mieszkania należy doglądać nawet codziennie, jeśli jest wynajęte na pojedyncze doby. Zdarza się, że klienci mają w trakcie pobytu problemy z urządzeniami lub kluczami, dlatego wówczas trzeba zadbać o rozwiązanie kłopotliwej sytuacji. I najpoważniejsza kwestia – zniszczenia. Można zabezpieczyć się kaucją, ale to w wielu przypadkach odstrasza gości, którzy nie mają wystarczających funduszy lub obawiają się, że kaucja nie zostanie im zwrócona.

Przyszłość najmu krótkoterminowego

Wydaje się, że najem krótkoterminowy będzie się rozrastał, ponieważ do Polski przybywa coraz więcej turystów – w pierwszym kwartale tego roku turystów zagranicznych było o 4% więcej niż w roku poprzednim. Oznacza to również, że rozkwit biznesu spowoduje coraz większą konkurencję. Inwestorzy nierzadko wykupują całe budynki pod apartamenty wynajmowane na krótki okres, dzięki czemu stać ich na zatrudnienie obsługi do sprzątania i doglądania gości, na co nie mogą pozwolić sobie właściciele pojedynczych mieszkań. Jednak nie wiadomo jak długo będzie utrzymywał się przyrost turystów w naszym kraju. Niektórych czynników nie można przewidzieć, jak np. pojawiających się od pewnego czasu zagrożeń terrorystycznych w wielu turystycznych regionach świata.

Zawodowo zajmuję się digital PR-em. Podczas zwiedzania miast najbardziej zachwycają mnie bilboardy, a reklamy telewizyjne dla mnie mogłyby trwać w nieskończoność. Przygotowuję się do zostania cyfrowym nomadą - pierwszym celem są Filipiny, o ile pokonam lęk przed pająkami. Na razie jest 1:0 dla pająków.

Popularne