Pozostań z nami

Marketing i sprzedaż

Jak promować firmę i zdobyć pierwszych klientów?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością inwestowania w reklamę i marketing – zarówno na samym starcie, jak i na późniejszym etapie rozwoju firmy. Najwygodniejszą formą zadbania o ten element działalności jest oczywiście skorzystanie
z agencji reklamowych, które poprowadzą nasz biznes do sukcesu, jednak trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Jak zatem stworzyć reklamę firmy niewielkim kosztem? Przedstawiamy kilka sposobów.

Joanna 🔎💻📝

Dodano

w dniu

POSTAW NA INTERNET

Wydaje się raczej oczywiste, że reklama w Internecie jest pozycją obowiązkową, gdy chcemy pozyskać nowych klientów. Jednak wskazówka ta sugeruje, aby postawić TYLKO na Internet. Dlaczego? Ponieważ każda promocja outdoorowa wiąże się z opłatami – ulotki, bilboardy, plakaty. Nawet, jeśli ktoś uzna, że są to niewielkie kwoty, bowiem ulotki można wydrukować w setkach sztuk za zaledwie kilka złotych, to znacznie rozsądniej wykorzystać te pieniądze na internetowe działania marketingowe, takie jak płatne promowanie postów na Facebooku, artykuły sponsorowane, ulepszenie wyglądu strony internetowej lub wykupienie pakietu w serwisach monitorujących media internetowe. Oczywiście nie odrzucajmy całkiem reklamy tradycyjnej. Jeżeli budżet na nią pozwala, to jak najbardziej warto wykorzystać wszelkie możliwe sposoby dotarcia do klientów. Lecz gdy musimy zmniejszyć ilość działań
w mediach społecznościowych na rzecz wspomnianych ulotek, wówczas radzimy postawić TYLKO na Internet.

WYBÓR MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Gdy mówimy o reklamie w Internecie, chodzi nam oczywiście o prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych. Możliwości jest sporo, ale nie oznacza to, że powinniśmy zakładać konta we wszelkich możliwych serwisach. Prowadzenie konta na najwyższym poziomie bywa czasochłonne nawet na jednym portalu, więc warto ograniczyć miejsca, w których pojawimy się ze swoją marką. Do dyspozycji mamy m.in. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Snapchat – należy samemu zdecydować, która forma komunikowania się z klientami będzie najatrakcyjniejsza w przypadku naszej marki. Firmy sprzedające produkty związane z dekoracją wnętrz wzbudzą zainteresowanie grafikami na Instagramie i Pintereście, a firmy np. z branży finansowej odnajdą się na LinkedIn i Twitterze. Facebook przyda się natomiast każdej marce, gdyż umożliwia wdrożenie szeregu działań marketingowych, o czym napisaliśmy tu.

BLOG FIRMOWY

Każda firma chcąca prowadzić komunikację internetową powinna mieć rzecz jasna stronę internetową. Ale to nie wszystko. Stronę można wzbogacić również o blog firmowy, na którym marka będzie dzielić się z innymi użytkownikami wiedzą na temat branży, w której działa. To zwiększa prawdopodobieństwo, że stronę firmy odwiedzi znacznie więcej osób i być może zainteresują się jej usługami. Blog firmowy może być prowadzony samodzielnie, ale można również zlecić jego zarządzanie agencjom interaktywnym.

ARTYKUŁY SPONSOROWANE

Artykuły sponsorowane to kolejny świetny sposób na zaprezentowanie wiedzy na temat branży i tym samym dotarcie do klientów. Artykuł sponsorowany nie polega na bezpośrednim reklamowaniu się, bo to nie zachęci czytelnika do lektury. Treść powinna poruszać tematy związane z obszarem naszej działalności, lecz bez namawiania do korzystania z usług. Trzeba mieć świadomość, że płatne artykuły w poczytnych serwisach są drogie, często kwoty te sięgają kilku tysięcy złotych. Na szczęście nie zawsze stawki są tak wysokie, dlatego warto szukać miejsc idealnych na naszą kieszeń.

MONITOROWANIE INTERNETU

Jak wyszukiwać miejsca, w których można umieścić artykuł sponsorowany lub w których pojawia się dyskusja o naszej branży albo nawet o naszej marce? Przydadzą się do tego narzędzia do monitorowania Internetu. Do dyspozycji jest m.in. SentiOne, Brand24, Monitori, Newspoint. Niestety, najlepsze programy kosztują niemało, ale nie są to bardzo wygórowane kwoty. Bezpłatne narzędzia mają mocne ograniczone funkcje, więc jeśli chcemy skorzystać z profesjonalnego programu, lecz nasz budżet na to nie pozwala, to można wypróbować wersję testową danego oprogramowania. Przykładem jest SentiOne, które umożliwia darmowe testowanie przez 14 dni.

Więcej sposobów na promocję marki nie tylko w Internecie, ale także w formie tradycyjnej, pojawi się na ispolka.pl już wkrótce.

Zawodowo zajmuję się digital PR-em. Podczas zwiedzania miast najbardziej zachwycają mnie bilboardy, a reklamy telewizyjne dla mnie mogłyby trwać w nieskończoność. Przygotowuję się do zostania cyfrowym nomadą - pierwszym celem są Filipiny, o ile pokonam lęk przed pająkami. Na razie jest 1:0 dla pająków.

Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany by dodać komentarz Logowanie

Dodaj komentarz

Marketing i sprzedaż

Marketplace od Facebook konkurencją dla Allegro?

Marketplace to platforma sprzedażowa na Facebooku. Od dawna dostępna jest za granicą, ale w Polsce pojawiła się dopiero kilka dni temu. Czy jest to realne zagrożenie dla Allegro?

Joanna 🔎💻📝

Dodano

w dniu

Marketplace to usługa, dzięki której będziemy mogli na Facebooku w prosty sposób sprzedawać i kupować produkty. Mówi się, że może to być spora konkurencja dla Allegro i OLX. Platformię wyróżnia kilka funkcji, które przemawiają na jej plus, jak np. możliwość wyszukiwania produktów najbliżej naszej lokalizacji, przechowywanie zapisanych produktów i historii zakupów oraz… brak opłat.

To właśnie ten drugi powód sprawia, że gros użytkowników cieszy się na wejście marketplace do Polski, bowiem prowizje na Allegro bywają dosyć wysokie. Serwis ułatwia tylko kontakt między sprzedawcą a kupującym, lecz nie pośredniczy w płatnościach.

Użytkownicy będą mogli również zgłaszać przedmioty niezgodne z regulaminem.

Facebookowa aplikacja została już udostępniona w 27 krajach na świecie, w tym 19 w Europie. Dotąd w Polsce sprzedaż na Facebooku funkcjonowała przede wszystkim w grupach sprzedażowych.

Czytaj więcej

Marketing i sprzedaż

Tom Hanks pokochał polskiego malucha

Od jakiegoś czasu media donosiły, że znany aktor, Tom Hanks, pochwalił się w sieci żartobliwym zdjęciem z Fiatem 126p. Tę informację wykorzystała Pani Monika Jaskólska i przeprowadziła niezwykle interesującą akcję na rzecz szpitala w Bielsku-Białej.

Joanna 🔎💻📝

Dodano

w dniu

Wszystko zaczęło się rok temu, gdy Tom Hanks przebywał w Budapeszcie i trafił tam na małe fiaty. Był nimi zauroczony i nawet zrobił sobie z jednym zdjęcie, co później upublicznił w mediach społecznościowych. Polacy z wielkim entuzjazmem zareagowali na wiadomość aktora i post został udostępniony w największych stacjach telewizyjnych i serwisach internetowych w Polsce.

I got a new car! Hanx

Post udostępniony przez Tom Hanks (@tomhanks)

Wtedy właśnie Pani Monika Jaskólska wpadła na pomysł, że wręczy aktorowi malucha w prezencie. Wszak jest to bardzo tani samóchd, jednak wymagał renowacji i przede wszystkim odpowiedniego transportu do Stanów Zjednoczonych, dlatego na ten cel Jaskólska zorganizowała zbiórkę wśród mieszkańców Bielska-Białej. Pani Monice pomagał znany rajdowiec, Rafał Sonik – wziął na siebie odpowiedzialność wyboru odpowiedniego modelu, a także został jednym ze sponsorów przedsięwzięcia.

Stało się. Wreszcie nasz polski maluch został dostarczony do odbiorcy – auto trafiło do Kalifornii, a wydarzeniu towarzyszyły media i doskonałe humory uczestników.

“Nie wiem, ile mil wytrzyma na kalifornijskich drogach, ale pocieszono mnie, że będę mógł go naprawić śrubokrętem i damskim paskiem od spodni. Jestem zachwycony, zszokowany i zaskoczony!” – rozbawił wszystkich aktor.

Zebrane pieniądze, które nie zostały wykorzystane w akcji, przekazano na bielski szpital pediatryczny. Na ten cel Tom Hanks podarował również swoją książkę z autografem. Licytacja książki jest wciąż aktualna.

Link do dokonywania wpłat: https://pomagam.pl/maluchdlatoma

Czytaj więcej

Marketing i sprzedaż

Metoda na znikających followersów na Instagramie

Osoby, które nie znają instagramowej społeczności i zasad funkcjonowania w tym serwisie, mogą być zdziwione, że w ciągu jednej nocy znika im olbrzymia liczba followersów. A wyjaśnienie tej zagadki jest bardzo proste.

Joanna 🔎💻📝

Dodano

w dniu

Wyobraź sobie, że chcesz zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, więc wpadasz na pomysł, że stworzysz firmowy profil na Instagramie i w ten sposób pokażesz się światu. Robisz ładną grafikę, dołączasz ciekawy opis, starannie dobierasz hasztagi. Wrzucasz foto. Nagle dostajesz dziesiątki polubień zdjęcia, zaczyna Cię obserwować mnóstwo osób i myślisz “O rany, ale to proste!” lub “Ale mam świetną firmę, skoro zdobyłem tak szybko tylu followersów”.

Na drugi dzień część tych osób znika, więc wrzucasz kolejną grafikę, znowu sukces, ale i tym razem ci ludzie po czasie uciekają. Gdy sytuacja powtarza się wielokrotnie, wreszcie dociera do Ciebie, co jest grane. Uświadomiasz sobie, że ludzie dlatego Cię obserwują, bo liczą na follow4follow, a jeśli tego follow z Twojej strony nie będzie, to uciekną razem ze swoim lajkiem. Zresztą wielu z nich ucieknie nawet, gdy zrewanżujesz się followaniem.

 

Czujesz rozczarowanie. Często złość. I postanawiasz, że nie pozwolisz na kpiny z własnej osoby, więc będziesz sprawdzać, kto wycofuje się z obserwowania, mimo że Ty się zrewanżowałeś. Ale jak to zrobić? Oczywiście aplikacjami.

Jedną z łatwiejszych w obsłudzie aplikacji, która pozwoli sprawdzić, kto usunął nas z listy obserwowanych, a kto zaczął obserwować, jest Followers Assistant. W ten sposób mamy pogląd na to, czy dana osoba/marka została naszym followersem tylko na chwilę, prawdopodobnie w celu follow4follow.

Czy warto sobie tym zawracać głowę? Niektórzy pewnie powiedzą, że nie, jednak na pewno ta wiedza przyda się osobom, które dopiero wkroczyły w promowanie swojej firmy w social mediach.

Czytaj więcej

POLECANE

wiadomosci5 miesięcy temu

Limity i ograniczenia na Instagramie – poradnik dla początkujących

Masz nowe konto na Intagramie, ale Twoje posty finalnie nie wyglądają tak jak miały? Być może winę ponoszą limity, do...

Kariera i rozwój5 miesięcy temu

Nauka potocznego słownictwa w języku obcym

Czy zdarza ci się myśleć, że znasz jakiś język obcy, a gdy rozmawiasz z rodzimym użytkownikiem danego kraju, okazuje się,...

Kariera i rozwój6 miesięcy temu

Zadania, które wykona za Ciebie wirtualna asystentka

Jeśli chcesz rozwijać swój biznes, prędzej czy później nadejdzie moment, w którym ilość obowiązków i zadań do wykonania zacznie Cię...

Praca6 miesięcy temu

4 typy pracowników, na których trzeba uważać

Dobry pracownik jest dla przedsiębiorcy najcenniejszym elementem biznesu, dlatego znalezienie odpowiedniej osoby bywa czasochłonne i zdarza się, że na pozór...

Marketing i sprzedaż6 miesięcy temu

Marketplace od Facebook konkurencją dla Allegro?

Marketplace to platforma sprzedażowa na Facebooku. Od dawna dostępna jest za granicą, ale w Polsce pojawiła się dopiero kilka dni...

Marketing i sprzedaż6 miesięcy temu

Tom Hanks pokochał polskiego malucha

Od jakiegoś czasu media donosiły, że znany aktor, Tom Hanks, pochwalił się w sieci żartobliwym zdjęciem z Fiatem 126p. Tę...

Marketing i sprzedaż6 miesięcy temu

Metoda na znikających followersów na Instagramie

Osoby, które nie znają instagramowej społeczności i zasad funkcjonowania w tym serwisie, mogą być zdziwione, że w ciągu jednej nocy...

Popularne