Ukraińcy chętnie pracują w Polsce. Coraz więcej sąsiadów zza wschodniej granicy wybiera Polskę jako kraj, w którym chcą zarabiać pieniądze. Przedsiębiorcy chętnie zatrudniają pracowników z Ukrainy. Cenią ich za fachowość, solidne podejście do pracy i wysokie umiejętności adaptacyjne. Czy legalne zatrudnienie Ukraińca jest trudne? Jakie dokumenty trzeba zgromadzić?
Co jest niezbędne, by Ukrainiec mógł legalnie pracować w Polsce?
Zatrudnienie Ukraińca nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wymaga jednak cierpliwości i znajomości obowiązujących przepisów. Ukrainiec musi posiadać zezwolenie na pracę. Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest posiadanie ważnej wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy. Czas odwiedzić kilka urzędów i skompletować dokumenty.
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi to najszybszy sposób na legalne zatrudnienie Ukraińca. Zanim przystąpisz do składania tego dokumentu musisz wiedzieć, że na jego podstawie okres zatrudnienia pracownika wynosi 6 miesięcy przez kolejne 12 miesięcy, oraz że na jego podstawie obcokrajowiec nie może wykonywać prac sezonowych. Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi musisz złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy przed podjęciem przez Ukraińca pracy. Koszt oświadczenia to 30 zł.
Jakie dokumenty musisz dołączyć do oświadczenia?
Warto zabrać ze sobą dokumenty, które są wymagane, przy zdobywaniu oświadczenia. Przygotuj dowód osobisty lub inny dokument, który pozwoli potwierdzić twoje dane. Musisz mieć też kopię dokumentów podróży cudzoziemca oraz oświadczenie o niekaralności i dowód uiszczenia opłaty. Dlaczego tak ważne jest dostarczenie kompletu dokumentów? Urzędnik zapozna się ze wszystkimi papierami, które mu przyniosłeś, jeżeli stwierdzi jakieś braki, poprosi o ich uzupełnienie, co wydłuży cały proces i opóźni rozpoczęcie pracy przez Ukraińca. Ostatni etap to wpisanie przez urzędnika oświadczenia do ewidencji.
Oświadczenie i co dalej?
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji. Kolejny krok w celu zatrudnienia Ukraińca to dostarczenie mu oryginału oświadczenia. Dokument ten jest podstawą do uzyskania wizy w celu wykonywania pracy. W dniu podjęcia pracy przez Ukraińca musisz poinformować o tym Powiatowy Urząd Pracy. Kolejną rzeczą, o jakiej należy pamiętać to podpisanie z obcokrajowcem umowy o pracę (egzemplarz umowy dla pracownika, musi być przetłumaczony na język, który rozumie) oraz zgłoszenie Ukraińca do ZUS-u i innych instytucji.
Masz wątpliwości co do dokumentów, jakie dostarczył ci Ukrainiec? Nie wiesz jakie kroki podjąć? Procedura zatrudnienia znacząco się przedłuża? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Odwiedź konsultantów ds. legalizacji pobytu.