Masz wątpliwości dotyczące stosowania właściwych przepisów prawa podatkowego? W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy Krajowej Informacji Skarbowej i uzyskać wiadomości na temat wykorzystywania ulg podatkowych – mogą one dotyczyć zarówno minionych już zdarzeń, jak i tych, które dopiero są zaplanowane. Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa oraz jak ją otrzymać? Odpowiadamy w artykule!
Indywidualna interpretacja podatkowa – podstawa prawna
Usługę tą reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 17 lutego 2017 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz sposobu uiszczenia opłaty za wniosek. W przypadku wątpliwości dotyczących aktualnych regulacji prawnych warto zapoznać się ze zmianami w indywidualnych interpretacjach podatkowych. Więcej przeczytać można na stronie adwokatów z Poznania: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-gospodarcze/indywidualne-interpretacje-podatkowe-zmiany/.
Na czym polega indywidualna interpretacja podatkowa?
Usługa ta jest wyjątkowo przydatna z kilku powodów. Po pierwsze – indywidualna interpretacja zabezpiecza sytuację podatkową podatnika. Dzięki jej przeprowadzeniu uzyskuje się szczegółowe informacje dotyczące zasadności określonych działań oraz wysokości zobowiązania, które należy zapłacić. Warto zaznaczyć, iż podatnik nie ponosi odpowiedzialności karnoskarbowej w przypadku udzielenia mu błędnej lub później zmienionej informacji wydanej przez odpowiedni organ podatkowy. Dodatkowo – przeprowadzenie interpretacji podatkowej może znacznie pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji dotyczących danej konstrukcji podatkowej.

Wniosek o indywidualną interpretację podatkową
Podstawą do uzyskania indywidualnej interpretacji jest poprawne złożenie wniosku. Należy szczegółowo opisać w nim swoją sytuację i zadać precyzyjne pytanie. Potrzebne jest dołączenie oświadczenia, że przedstawiony problem nie jest objęty postępowaniem podatkowym, kontrolą podatkową lub celno-skarbową oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. Wniosek o wydanie interpretacji może złożyć:
- osoba fizyczna,
- osoba prawna – np. spółka z o.o.,
- inny podmiot – np. stowarzyszenie, spółka cywilna.
Warto również wiedzieć, że z wnioskiem o wydanie interpretacji może wystąpić jedna lub kilka zainteresowanych osób – wzór wniosku w obu przypadkach się od siebie różni. Wzór ten pobrać można z oficjalnej strony rządowej. Dobrze jest pamiętać, aby przed złożeniem wniosku skorzystać z wyszukiwarki wydanych wcześniej interpretacji.
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?
Jak już pisaliśmy wcześniej – aby uzyskać indywidualną interpretację podatkową, konieczne jest prawidłowe złożenie wniosku. Jeżeli zawiera on braki formalne, urząd wezwie cię do poprawienia błędów w podanym terminie (7 dni). Termin do wydania gotowej interpretacji wynosi 3 miesiące. Warto również pamiętać, że jeśli interpretacja nie zostanie wydana w ustawowym terminie, będzie to oznaczać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe (interpretacja milcząca). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze złożeniem wniosku warto skonsultować się z doświadczonymi w prawie podatkowym adwokatami: (https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/).