Brak płynności finansowej to dla firmy poważne kłopoty. Można oczywiście wspomóc się pożyczką, ale jeśli nie ma się pieniędzy na terminową spłatę zobowiązania, pojawiają się kolejne problemy. Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której wyjść jest niestety trudno. W takiej sytuacji potrzebna będzie profesjonalna pomoc dla zadłużonych firm, aby nie pogrążyć się jeszcze bardziej. Z jej szukaniem nie należy jednak zwlekać, do wyboru jest wiele rozwiązań.
Co robić w przypadku długów?
Wielu przedsiębiorców znalazło się w sytuacji z pozoru bez wyjścia, wciągając się w spiralę zadłużenia. Nie jest obecnie trudno zaciągnąć pożyczkę, ale jeśli nie ma możliwości jej spłacenia i bierze się kolejne, dług cały czas rośnie, pojawia się multum problemów i kumuluje stres. Utrata kontroli nad finansami, nawarstwienie kredytów i pożyczek, ciągłe monity, widmo ogromnych odsetek – wszystko to sprawia, że można się wręcz załamać. Warto jednak zacząć działać w kierunku wyjścia z pozoru patowej sytuacji. Zamiast uciekania od problemów i unikania ponagleń, należy skontaktować się z bankiem, przedstawić swoją sytuację i wspólne znaleźć najlepsze rozwiązanie w danym momencie. Jeśli będzie się uczciwym i skłonnym do współpracy, to kredytodawca nie powinien robić większych problemów i pójdzie na kompromis. Istnieje nawet możliwość zawieszenia na jakiś czas płacenia rat. Inną opcją jest wydłużenie okresu spłaty kredytu, co oczywiście przyczyni się do podniesienia jego całkowitego kosztu, ale zmniejszy comiesięczne raty kredytowe. Najgorsze co można zrobić, to niereagowanie na wysyłane monity i unikanie kontaktu z pożyczkodawcą, co skutkuje wszczęciem postępowania windykacyjnego i skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Potrzebna pomoc dla dłużników, gdzie jej szukać?
W przypadku zadłużonych firm dobrym rozwiązaniem jest konsolidacja długu, czyli połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jedno. Zostaje wyznaczony nowy harmonogram spłaty i wysokość raty, nie trzeba pilnować już wielu terminów ani przejmować się narastającymi odsetkami. Istnieje też opcja pozbycia się wszystkich zobowiązań, a jest nim ogłoszenie upadłości, czyli niewypłacalności trwającej co najmniej trzy miesiące. Jeżeli sytuacja materialna nie pozwala na spłatę zobowiązań, można zdecydować się na oddłużenie, co wymaga oczywiście złożenia odpowiednich dokumentów. Do wyboru jest upadłość likwidacyjna lub układ naprawczy. Obecnie dostępne są wielorakie instytucje pomagające firmom spłacić długi. Doradzają one, jak zarządzać zaciągniętymi zobowiązaniami, udzielają prawnej pomocy dotyczącej wyjścia ze spirali zadłużenia i w kontaktach z wierzycielami. Można liczyć na wsparcie merytoryczne w procesie oddłużania, doradztwo w kwestiach formalnych. Godna polecenia będzie współpraca z firmą windykacyjną lub oddłużeniową, można też zgłosić się do fundacji pomocy zadłużonym Funduszu Sprawiedliwości. Firmy oddłużeniowe są często prowadzone przez kancelarie prawnicze i byłych komorników, czyli osoby doświadczone, mające wiedzę z zakresu windykacji i radzenia sobie z zadłużeniem. Zajmą się przygotowaniem odpowiednich wniosków, porozumieją się z wierzycielami/windykatorami, udzielą wsparcia prawego, doradzą i opracują harmonogram spłaty w oparciu o możliwości dłużnika.