Pozostań z nami

Finanse

10 filmów, które musisz obejrzeć, jeśli interesujesz się finansami i biznesem

Amerykański rynek finansowy jest inspiracją do powstawania wielu filmów o biznesie i rynku akcji. Niektóre z nich mogą nawet stanowić wskazówkę dla przedsiębiorców. Przedstawiamy listę dziesięciu filmów o świecie finansjery, które naszym zdaniem warto obejrzeć.

filmy o biznesie

Wall Street (1987)

Jak sama nazwa wskazuje, film nawiązuje do największej giełdy świata, czyli Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych na Wall Street. Główny bohater, Bud Fox, za wszelką cenę pragnie osiągnąć sukces w branży finansowej i dlatego  decyduje się pracować dla bezwzględnego finansisty Gordona Gekko (w tej roli Michael Douglas). Fox w drodze na szczyt niejednokrotnie staje przed dylematem moralnym i musi podjąć trudną decyzję – kariera czy życie w zgodzie z własnym sumieniem. Film doczekał się również drugiej części, „Wall Street: pieniądz nie śpi”.

Wall Street: pieniądz nie śpi (2010)

Film jest kontynuacją dzieła z 1987 roku. Gordon Gekko wychodzi po ośmiu latach z więzienia i wiedząc, że powrót do kariery jest niemalże niemożliwy, postanawia napisać książkę. W czasie promocji książki do Gekko udaje się Jake Moore, chłopak jego córki, która nie chce utrzymywać z ojcem kontaktu. Jake obiecuje, że pomoże Gordonowi odzyskać córkę, jeśli ten pomoże mu w osiągnięciu swojego biznesowego celu. 

Wilk z Wall Street (2013)

Najgłośniejszy film ostatnich lat, którego nie można przegapić. Jest to biografia znanego brokera, Jordana Belforta, wielbiciela zarabiania olbrzymich pieniędzy i rozrzutnego trybu życia. Mimo że „Wilk z Wall Street” jest komedią, to może widzów sporo nauczyć. Przede wszystkim ostrzega przed zachłannością i nieuczciwą walką o bogactwo i prestiż. Historia Belforta nie kończy się happy endem – uzależnił się od narkotyków i został skazany na 22 miesiące więzienia. W roli głównej wystąpił Leonardo DiCaprio.

Pierwszy milion (2000)

„Są ludzie, którzy uważają, że swój pierwszy milion dolarów trzeba ukraść. Ja swój pierwszy milion dolarów zarobiłem w kilka miesięcy ” – tymi słowami rozpoczyna się film i są one jednocześnie doskonałym opisem fabuły.  Trzej przyjaciele z podwórka od dziecka szukają pomysłów na biznes. Gdy powstaje polska giełda papierów wartościowych, próbują swoich sił na tym rynku, co skutkuje zarobieniem pierwszego miliona w kilka miesięcy.

Big Short (2015)

Kryzys gospodarczy można przewidzieć, co udowadniają bohaterowie filmu „Big Short”, którzy na kryzysie w 2008 roku potrafili zarobić. Fabuła oparta jest na książce Michaela Lewisa, w Polsce przetłumaczonej na „Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady”. Film jest zabawny, ale zawiera w sobie przerażającą prawdę o zamiłowaniu do życia na kredyt i wykorzystujących to bankach. Na ekranie zobaczymy takie sławy jak Christian Bale, Steve Carell, Brad Pitt i Ryan Gosling.

Chciwość (2011)

Kolejny film o światowym kryzysie finansowym w 2007 roku, kiedy to Lehman Brothers (amerykański bank inwestycyjny) ogłosił upadłość. Tym razem mamy okazję obserwować wydarzenia dzień przed kryzysem i starcie bohaterów z własnym sumieniem. Muszą zdecydować, czy wywołać kryzys i zarobić na tym sporo pieniędzy, czy kierować się oddaniem firmie i walczyć o przetrwanie. Akcja filmu jest dynamiczna i trzyma w napięciu przez całe 105 minut. W „Chciwości” zagrał m.in. Kevin Spacey i Demi Moore.

Arbitraż (2012)

Robert Miller (Richard Gere) to szanowany przedsiębiorca z nowojorskiej elity oraz wzorowy mąż i ojciec. Okazuje się, że jego życie wcale nie prezentuje się tak idealnie, jak zdaje się na pierwszy rzut oka. Biznesmen ulega wypadkowi samochodowemu razem ze swoją kochanką, co może zrujnować jego karierę i rodzinę.

Zbyt wielcy, by upaść (2011)

Kryzys z 2007 roku pojawia się kolejny raz w naszym zestawieniu. Film „Zbyt wielcy, by upaść” opowiada o próbie ratowania upadających w tamtym czasie banków inwestycyjnych. Walkę o banki rozpoczyna sekretarz skarbu USA, Henry Paulson. Jest to historia o ludziach pełnych chciwości i żądzy władzy, którzy nie potrafią podjąć decyzji korzystnych dla ogółu. Film powstał na podstawie książki Andrew Ross Sorkina o tym samym tytule.

Ryzyko (2000)

Wall Street nigdy dosyć, czyli ponownie film o giełdzie papierów wartościowych. Główny bohater, Seth Davids, przyłącza się do niewielkiej firmy JT Marlin, która zachęca do pracy młodych ludzi, obiecując im milion dolarów zarobku w ciągu pierwszych trzech lat. Aby tyle zarobić, pracownicy muszą manipulacją i często nielegalnymi sposobami wkroczyć na giełdę. Znowu mamy okazję obserwować działania ludzi żądnych sukcesu za wszelką cenę.

Spekulant (1999)

Nick Leeson to makler, który jest odpowiedzialny za upadłość słynnego brytyjskiego banku inwestycyjnego Barings Bank. Napisał autobiograficzną książkę „Łajdak na giełdzie” i na jej podstawie powstał scenariusz do „Spekulanta”. Leeson osiągnął straty w wysokości 827 milionów funtów, czyli dwa razy więcej niż wynosił kapitał banku. Ostatecznie bank został przejęty przez ING za symbolicznego funta.

Źródło: Filmweb.pl

Zawodowo zajmuję się digital PR-em. Podczas zwiedzania miast najbardziej zachwycają mnie bilboardy, a reklamy telewizyjne dla mnie mogłyby trwać w nieskończoność. Przygotowuję się do zostania cyfrowym nomadą - pierwszym celem są Filipiny, o ile pokonam lęk przed pająkami. Na razie jest 1:0 dla pająków.

Popularne