Celem noweli jest uszczelnienie poboru podatku VAT i zwiększenie tym samym wpływów do budżetu państwa. W jaki sposób rząd planuje to osiągnąć?
Istnienie luki podatkowej to spory problem dla budżetu państwa, dlatego zmiana przepisów w celu uszczelnienia systemu podatkowego była jednym z priorytetowych działań rządu. Przewiduje się, że uchwalona nowela ma zmniejszyć lukę podatkową o 2 punkty procentowe, co stanowi równowartość 3,4 mld zł.
Dróg do osiągnięcia tego celu jest kilka. Jedną z większych zmian jest rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia. Mechanizm ten obowiązek rozliczenia podatku nakłada na nabywcę, a nie na dostawcę. Tym sposobem rozliczenia zostaną objęte m.in. transakcje w zakresie usług budowlanych czy metali szlachetnych.
Kolejnym skutkiem nowelizacji będzie obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT. Od 1 stycznia 2017 roku nakaz ten obejmie podatników będących dostawami lub nabywcami towarów w ramach mechanizmu odwróconego obciążenia, wszystkie podatników VAT UE oraz przedsiębiorstw, które prawnie zobowiązane są do składania deklaracji rozliczeniowych przez kanały elektroniczne. Z kolei od 1 stycznia 2018 roku obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT obejmie już wszystkich podatników.
Nowela ogranicza także kwestię rozliczeń kwartalnych. Od 2017 roku z tej formy rozliczeń będą mogli korzystać tylko mali podatnicy, z pewnym jednak zastrzeżeniem: nowe małe firmy przez 12 miesięcy od momentu rejestracji jako czynni podatnicy VAT będą musiały rozliczać się miesięcznie.
Czy wprowadzone zmiany zwiększą wpływy z tytułu podatku VAT zgodnie z zamysłem ustawodawców? Wkrótce się przekonamy.