• Najnowsze
błędy przy ubieganiu się o dofinansowanie

Najczęściej popełniane błędy przy ubieganiu się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dlaczego warto zacząć inwestować w akcje?

Szkolenia sprzedażowe: kiedy warto rozważyć szkolenie sprzedażowe?

Jak napisać dobre CV szukając pracy za granicą?

Obsługa inwestycji deweloperskich – finansowanie

Postępowanie spadkowe – czy jest obowiązkowe?

Czym jest darowizna od rodziny?

Kasy fiskalne Elzab – dlaczego warto postawić na renomowanego producenta?

Gdzie zwrócić się o pomoc dla zadłużonych firm? Przegląd najlepszych sposobów pomocy dla dłużników

Gdzie zwrócić się o pomoc dla zadłużonych firm? Przegląd najlepszych sposobów pomocy dla dłużników

Jak wybrać odpowiedniego prawnika, który pomoże wygrać sprawę?

Wyrok TSUE w sprawie kredytów we frankach – co oznacza dla frankowiczów?

Kontakt
środa, 7 czerwca, 2023
iSpolka.pl
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie
  • Zarządzanie i przywództwo
Brak wyników
View All Result
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie
  • Zarządzanie i przywództwo
Brak wyników
View All Result
iSpolka.pl
Brak wyników
View All Result
Główna Finanse Dofinansowanie

Najczęściej popełniane błędy przy ubieganiu się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

błędy przy ubieganiu się o dofinansowanie

pixabay

Udostępnij na FacebookTweetnij

Wniosek przygotowany niezgodnie z regulaminem

Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku, zajrzyj najpierw do regulaminu. Dzięki temu, że przeczytasz regulamin, unikniesz wielu potencjalnych błędów. Jakich? Między innymi tych dotyczących procentowego podziału dotacji na poszczególne kategorie zakupów.

Ponadto w regulaminie sprawdzisz, czy jesteś osobą kwalifikującą się do ubiegania o dofinansowanie. Zweryfikujesz, jak Twoja dokumentacja będzie oceniana i ile punktów można otrzymać za poszczególne części wniosku. Ta wiedza przyda Ci się już na etapie pisania wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Będziesz wiedział, na co położyć szczególny nacisk.

Puste rubryki we wniosku o dotację

Puste rubryki we wniosku to bardzo często pojawiający się błąd. Żadne pole we wniosku nie może zostać puste. Nawet takie, które na pierwszy rzut oka Cię nie dotyczy. Musisz je uzupełnić. We wnioskach wiele urzędów pracy dodaje adnotację, aby w pola, które nie dotyczą wnioskodawcy wpisywać „brak”, „nie posiadam”, „nie dotyczy”, „nie wymagane”. Pozostawienie pustego pola będzie skutkowało odrzuceniem Twojego wniosku już na etapie oceny formalnej. Nikt nie będzie go sprawdzał później pod kątem merytorycznym.

Przekroczona kwota dofinansowania

To bardzo istotny punkt. Kwota, o którą wnioskujesz, nie może być wyższa niż maksymalny pułap dofinansowania. I tu należy uważać, ponieważ maksymalnie możesz uzyskać dotację w wysokości 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Jednak wiele urzędów pracy ma swoje własne wewnętrzne regulacje. Co powoduje, że maksymalna kwota dofinansowania może być niższa niż ta ustawowa. Dlatego może zdarzyć się tak, że maksymalnie będziesz mógł ubiegać się na przykład o 18, 20 lub 23 tysiące złotych. Przekroczenie tej kwoty będzie równoznaczne z odrzuceniem Twojego wniosku.

Prezes z dobrym BIK poszukiwany. Jak pewna firma ratuje przedsiębiorców

Wniosek złożony na złym wzorze

Przed przystąpieniem do pracy, sprawdź, czy posiadasz aktualną wersję wniosku. Często zdarza się tak, że przed każdym nowym naborem, urzędy pracy zmieniają nieco dokumentację. Jeśli złożysz wniosek na nieaktualnym wzorze, to zostanie odrzucony bez dalszego sprawdzania. Dlatego tak ważne jest, abyś nie pracował na jakimś starym wniosku. Zawsze korzystaj z najnowszej wersji. Każdorazowo nowe wnioski publikowane są na stronie urzędu pracy.

Wniosek i załączniki nie są trwale spięte lub zszyte

Wniosek wraz ze wszystkimi załącznikami musi być trwale spięty lub zszyty. Żadna z kartek nie może być luźno włożona do wniosku.

Błędy w specyfikacji dokonywanych z dotacji zakupów

Błędy w specyfikacji zakupów wiążą się przede wszystkim ze złym procentowym podziałem środków. Musisz pamiętać, że na określone kategorie wydatków możesz przeznaczyć jedynie określony procent dotacji. Co to oznacza? Między innymi to, że na zatowarowanie nie będziesz mógł wydać więcej niż 50% wnioskowanej kwoty. Na reklamę możesz przeznaczyć jedynie 10% dotacji, a na sprzęt ponad 50% kwoty. Jeżeli przekroczysz te progi, to Twój wniosek przepadnie.

Brak obowiązujących załączników lub załączników dodatkowych

Do wniosku obligatoryjnie musisz dołączyć określone załączniki. Brak załączników spowoduje, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Spis załączników zawsze znajdziesz w regulaminie, dlatego jego znajomość jest tak ważna.

Małe i średnie firmy otrzymają 1 mld zł na innowacje

Dokumentacja powinna zamierać między innymi takie załączniki jak: dyplomy ukończenia szkół, szkoleń, potwierdzenie posiadania wkładu własnego (np. wyciąg z konta), potwierdzenie posiadania lokalu (np. kserokopia umowy bezpłatnego użyczenia).

Błędy rachunkowe w części finansowej

Niestety, wszelkie błędy w obliczeniach spowodują odrzucenie Twojego wniosku. Część finansowa powinna być przygotowana perfekcyjnie. Wszystkie wyliczenia muszą być oparte o realne i rzetelne dane. Budżet projektu nie może być przeszacowany. Kosztorys musi opierać się na wiarygodnych informacjach popartych konkretnymi przykładami.

Wniosek napisany zbyt ogólnym lub zbyt specjalistycznym językiem

Wniosek powinieneś napisać w sposób jasny i zrozumiały. Unikaj branżowego języka i slangu zawodowego. Pisz prosto i konkretnie. Wniosek powinien oddawać charakter Twojego przedsięwzięcia i powinien być opisany jak najbardziej dokładnie. Staraj się jednak nie popadać w skrajność i tworzyć rozbudowanych treści.

Brak wyboru formy zabezpieczenia

Ubiegając się o dotację na założenie firmy, musisz zapewnić zabezpieczenie przyznanego dofinansowania. To instrument, na podstawie którego urząd pracy może dochodzić zwrotu dotacji wraz z należnymi odsetkami. Najczęściej zabezpieczenie stosuje się wówczas, gdybyś wydatkował przyznaną kwotę niezgodnie z umową o dofinansowanie. Dlatego we wniosku musisz wskazać, na którą formę zabezpieczenia chcesz się zdecydować.

Faktoring kontra kredyt i leasing. Którą formę finansowania wybierają polskie firmy?

Do wyboru masz:

  • blokadę rachunku,
  • akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się egzekucji,
  • gwarancję bankową,
  • poręczenie.

Brak numerów PKD lub nieaktualne numery

Numery PKD określają każdy rodzaj działalności gospodarczej, którą możesz prowadzić legalnie na terenie Polski. We wniosku poza opisowym wskazaniem, czym się będziesz zajmował. Podajesz również numery PKD, pod którymi będziesz prowadził swoją firmę.

Brak numerów PKD lub ich błędne wskazanie, automatycznie spowoduje odrzucenie Twojego wniosku o dotację. Numery PKD najlepiej wybrać z legalnych i wiarygodnych źródeł. Bez problemu znajdziesz je na stronie GUS-u lub na stronie Centralnej Ewidencji.

Przygotowanie wniosku na ostatnią chwilę

To niestety, bardzo często pojawiający się błąd. Wielu wnioskodawców przygotowanie dokumentacji pozostawia na ostatnią chwilę. Tworzenie wniosku na ostatnią chwilę powoduje, że takie projekty są niedopracowane, zbyt ogólne, za słabo opisane. Widać brak spójności, płynności i logiki. Aby ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musisz dokładnie przemyśleć swój pomysł. Przeprowadzić analizy rynku, badania klientów, zapotrzebowania na Twoje produkty lub usługi. Ponadto trzeba zgromadzić odpowiednie załączniki, a to zabiera czas. Dlatego planuj rozsądnie i zawsze zrób sobie zapas czasu na pracę nad wnioskiem.

Podsumowanie

Powyżej znajdziesz katalog najczęściej popełnianych błędów przy ubieganiu się o dotację na założenie firmy.

Którykolwiek z nich powoduje, że Twój wniosek zostanie odrzucony, bez szans na otrzymanie dofinansowania. Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie wniosku przed złożeniem go w urzędzie. Wówczas Twoja praca i wysiłek włożony w przygotowanie dokumentacji nie pójdzie na marne.

Jak zdobyć inwestora? Przestrzegaj tych zasad

Pamiętaj, że nawet tak prosty błąd jak brak podpisu czy nietrwałe spięcie wniosku, może spowodować jego odrzucenie. Istotne jest również to, że przy ubieganiu się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie ma procedury odwoławczej. Nie możesz również poprawić błędów formalnych, jeżeli takie stwierdzono w Twoim wniosku.

Michał Jezierski

Poprzedni artykuł

Jak zwiększyć satysfakcję pracowników małym kosztem?

Następny artykuł

Ograniczenie wydatków na reklamę zaszkodzi polskiej gospodarce. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu

Powiązane Artykuły

Jak dobrze wykorzystać publiczne pieniądze na rozwój swojego pomysłu?

Od Redakcja Serwisu
0
Jak dobrze wykorzystać publiczne pieniądze na rozwój swojego pomysłu?

80 proc. kapitału jaki wsparł polskie startupy to fundusze publiczne. Korzystanie z takiego modelu finansowania, wymaga odpowiedniego podejścia i przemyślanych...

Czytaj więcej

Kim jest anioł biznesu i jak uzyskać jego wsparcie w biznesie?

Od Michał Jezierski
0
kim jest anioł biznesu

Jak już wiesz z poprzednich wpisów kapitał na rozkręcenie biznesu możesz pozyskać z urzędu pracy lub banku. Gorzej, jeżeli nie...

Czytaj więcej

Są środki na wsparcie innowacji na Mazowszu. Sprawdź kto może się o nie ubiegać

Od Redakcja Serwisu
0
dofinansowanie na innowacje na mazowszu

Jesienią Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych planuje uruchomić kolejne konkursy dla firm z Mazowsza dotyczące wsparcia innowacji, badań i rozwoju....

Czytaj więcej
Załaduj więcej
Następny artykuł
ograniczenie wydatków na reklamę

Ograniczenie wydatków na reklamę zaszkodzi polskiej gospodarce. Ministerstwo Finansów nie widzi problemu

praca w dziale kadr

HR-owcem może być każdy, czyli 10 mitów na temat pracy w dziale kadr

niezawisłość sądów a gospodarka

Kraje w których sądy są niezawisłe rozwijają się znacznie szybciej

podwyżka płacy minimalnej

Kolejna podwyżka płacy minimalnej nie wpłynie na bezrobocie w Polsce

Please login to join discussion

Tematy

artykuły CIT dofinansowanie długi finansowanie informacje innowacje kodeks ksh księgowość marketing ministerstwo finansów ministerstwo rozwoju nowa spółka odpowiedzialność optymalizacja podatki polecane pomysł na biznes poradnik przedsiębiorcy praca pracodawca pracownik prawo handlowe przedsiębiorczość raje podatkowe rejestracja spółki reklama rozwój firmy rozwój osobisty spółka akcyjna spółka jawna spółka komandytowa spółka komandytowo-akcyjna spółka z o.o. start-up technologie umowa umowa spółki ustawa vat wspólnicy własna firma zadłużenie zakładanie firmy

Właścicielem serwisu jest:

  • Reklama
  • Kariera
  • Kontakt
Brak wyników
View All Result
  • Finanse
  • Kariera i rozwój
  • Księgowość i podatki
  • Lifestyle
  • Prawo
  • Strategie
  • Technologie

Właścicielem serwisu jest:

Zaloguj się do swojego konta

Zapomniałeś hasła?

Wypełnij formularz, aby się zarejestrować

*By registering into our website, you agree to the Terms & Conditions and Privacy Policy.
Wszystkie pola są wymagane. Zaloguj

Retrieve your password

Wprowadź nazwę użytkownika lub adres email, by odzyskać hasło.

Zaloguj
Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę Prywatności.